Hoax týždňa: Topánka na hlave ako dôkaz, že vraždil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sa venujeme aj vražde Juraja a Matúša. Konšpirátori živili krátko po vražde teóriu, že to bol útok zo žiarlivosti. To však poprel otec vraha tvrdením, že jeho syn nebol gay.

Moderátorka Gabriela Kajtárová sa na hoaxy tohto týždňa pozrela s odborníkmi. Hosťami relácie boli Kristína Blažeková, psychologička z občianskeho združenia Zvoľ si info, Robert Barca, ktorý je overovateľom faktov pre agentúru AFP a Victor Breiner, expert na hybridné hrozby z ministerstva obrany.

Za hoax týždňa považujú odborníci správy o partnerskom trojuholníku, ktoré začali konšpirátori šíriť po vražde Juraja a Matúša.

Otec chlapca, ktorý ich zavraždil, tvrdí, že bol jeho syn len obeťou. Konšpirátori šírili teóriu, že vrah zabíjal kvôli žiarlivosti, jeho otec však tvrdí, že nebol gay.

Prečítajte si tiež:

​Psychologička Kristína Blažeková vysvetľuje, ako reaguje dezinfoscéna v prípade, že im ich verzia nevyjde. „Toto bola jedna z prvých verzií, ktorú nešťastne šírili mnohé médiá. Veľa ľudí tejto teórii uverilo,“ hovorí Blažeková.

Vyvrátenie samotnej teórie by konšpirátorov rozrušiť nemalo, tvrdí psychologička. Ľudia, ktorí sú náchylní veriť konšpiračným teóriám, nemajú problém veriť hneď niekoľkým naraz, a to aj napriek tomu, že sa vzájomne vylučujú.

Vyvrátenú teóriu rýchlo nahradili hneď niekoľkými ďalšími, konštatuje odborníčka.  Napríklad takou, že páchateľ čin vôbec nespáchal. „Dezinfoscéna len prejde k inému naratívu,“ hovorí psychologička.

Robert Barca sa vyjadruje k tomu, že sa vrah na internete k činu v podstate sám priznal. Zanechal po sebe rôzne dôkazy a Barca približuje aké.

Páchateľ po vražde až do skorého rána komunikoval na Twitteri ako aj na fóre 4chan. „Po výzve jedného z používateľov zverejnil aj fotografiu s topánkou na hlave, čo môže pôsobiť trochu bizarne. Avšak v metodológii fóra 4chan ide o dôkaz o autenticite autora, o také potvrdenie,“ približuje odborník. 

Odborníci sa vyjadrili aj k šíriacim sa správam o tom, že je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gay alebo dokonca hologram.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti