Zákaz žuvacieho nikotínu maloletým. Po novom pre neho budú platiť rovnaké pravidlá ako pre tabak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vrecká s nikotínom doteraz neboli na Slovensku nijako regulované. Po novom budú pre ne platiť rovnaké pravidlá ako pre tabak. 

Podobajú sa cukríkom, či žuvačkám a dostať ich v obchodoch bez vekového obmedzenia. Nikotínové vrecká sa medzi neplnoletými stali veľkým hitom. Teraz je tomu koniec. Od januára budú totiž dostupné až od 18tich rokov.

„Teraz sa stretávame s úplne čistým nikotínom, nie je to už tabak, ktorý je u nás zakázaný pri predaji mladistvým. Čiže dá sa povedať, že dostane násobne väčšiu dávku ako fajčiar,“ tvrdí adiktológ Rastislav Žemlička.

Nikotín môže z krátkodobého hľadiska zlepšiť koncentráciu. Nebezpečným je preto najmä pre študentov a žiakov. Tí si často neuvedomujú, že počas učenia si môžu vypestovať závislosť.

Prečítajte si tiež:

Malé vrecká s obsahom práškového nikotínu si užívatelia vkladajú do úst. Majú rôzne príchute a nie sú nijak špeciálne označený.

„Keďže je to nová vec, legislatíva na to nemyslela a mali sme tu takú legislatívnu dieru. Ktorá umožňovala, že si to kupovali aj mladí do 18, dokonca deti v základných školách,“ hovorí poslanec Peter Kremský.

Zákon tak obmedzí výrobu a zároveň má obmedziť predaj výrobkov do 20-tich miligramov nikotínu, keďže doteraz sa na trhu objavovali aj produkty s viac ako dvojnásobným obsahom. Pre porovnanie, obyčajná cigareta má v priemere obsahovať asi 10 miligramov.

Podrobnosti sa dozviete z reportáže z Televíznych novín vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme žuvací tabak

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.