Domáce

Kardiaci, dávajte si najbližšie hodiny pozor

Krutá zima v USA
Zdroj: TASR

Čaká nás ochladenie, môže to na vás zle vplývať.

Viac vrstiev odevu, nepremokavú obuv aj väčšiu opatrnosť pri vychádzkach odporúčajú na prichádzajúce radikálne ochladenie experti z Úradu verejného zdravotníctva. Vzhľadom na doterajšie nezvyčajne teplé januárové počasie môže byť zmena pre niektorých ľudí poriadnym šokom. Opačným extrémom sú otužilci. Tí sa „babušiť" nechystajú.

Ako sa máme na to pripraviť?

Oteplenie alebo ochladenie môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie človeka. Týka sa to najmä u meteosenzitívnych ľudí, teda tých, ktorí sú citliví na zmeny počasia.

Zdroj: SITA

Organizmus zdravého človeka sa dokáže týmto zmenám prispôsobiť, avšak počasiu je potrebné prispôsobiť vhodné teplé oblečenie. Úrad verejného zdravotníctva preto odporúča ľudom, aby si dali na seba viac vrstiev odevu a obuli si nepremokavú obuv.

Nemali by sme tiež prepínať svoje fyzické sily a prispôsobiť dĺžku pobytu na čerstvom vzduchu. „Pozor by si mali dávať predovšetkým starší ľudia nad 60 rokov alebo ľudia s rôznymi chronickými chorobami, cukrovkou a poruchami imunity.," povedala Martina Merková z úradu.

Otužilci sa neboja

Tí sa nepotrebujú „babušiť" a pridávať viac vrstiev odevu. My sme oslovili jedného z nich - Ján Vyhnálik z Bratislavy. Ten nám potvrdil, že pre otužilcov prudká zmena počasia nie je veľký problém.

„Voda v Dunaji, či jazerách na Západnom Slovensku má dnes 4 stupne Celzia. Samozrejme, keď sa prudko ochladí cítime to keď vychádzame z vody. Neznamená to však, že nám nie je zima. Sme zvyknutí, nemusí si preto dávať o jednu vrstvu oblečenia navyše," vysvetlil.

Podľa Vyhnalíka, ak sa prudko ochladí, teplota vody v jazerách a riekach sa nemení tak rýchlo. Trvá to pár dní.

Extrémny január, padali rekordy
Po mimoriadne teplom období, ktoré trvá u nás od polovičky decembra, k nám zavítalo zimné počasie. Obyvatelia na severe Slovenska by mali počítať s celodennými mrazmi, informuje o tom SHMÚ na internetovej stránke.

Ochladzovať sa začalo dnes v noci a zima má byť najmä druhá polovica týždňa. SHMÚ očakáva, že cez deň nevystúpi teplota na severe nad nula stupňov Celzia, na juhu bude mierne nad nulou.

Zdroj: Reuters

V noci však bude mrznúť na celom území Slovenska, pričom v dolinách a kotlinách môže teplota klesnúť pod mínus 10 stupňov. Snežiť by malo začať ku koncu týždňa.

Teplota v tomto netypicky teplom období atakuje dlhodobé rekordy. Mimoriadne teplým dňom bola nedeľa 19. januára, keď v Topoľčanoch namerali 14,7 stupňa Celzia a v Beluši 15,7 stupňa Celzia. Dlhodobý normál maximálnej dennej teploty je však pre túto oblasť v tomto období jeden stupeň Celzia. Situácia sa však postupne mení.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Do severnej Európy začal prúdiť studený arktický vzduch, ktorý sa postupne dostáva aj južnejšie. Cez Jadran sa postupne presúva tlaková níž, z ktorej prší aj v strednej Európe. Studený arktický vzduch, ktorý je momentálne v Poľsku a na Ukrajine, sa presúva aj na naše územie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.