Domáce

Našetril si na vysnívané auto. Nemá ani auto a ani peniaze

Nemá ani auto a ani peniaze
Nemá ani auto a ani peniaze Zdroj: TV Markíza,

Prípad sa naťahuje už neuveriteľných 16 rokov. Pán Karol sa nevie dostať ani k úrokom z omeškania.

Nekonečný spor o vrátenie peňazí za auto z bazáru, ktoré sa krátko po kúpe pokazilo. Súdy rozhodujú o tomto prípade už 16 rokov. Poškodený kupujúci je síce podľa nich v práve, ale naspäť ešte nedostal ani euro.

Pred 16 rokmi sa tento muž z Ružomberka vybral po svoje vysnívané auto až do Zlatých Moraviec. Zaplatil zaň 185-tisíc korún. Keď sa pokazilo, pokúšal sa s majiteľom autobazáru dohodnúť na vrátení peňazí.

„Požiadal som ho o zjednanie nápravy. Komunikácia upadala, až sa nakoniec skončila," hovorí žalujúci Karol Dubovec. Obrátil sa teda na súd. Znalec uznal chybu vozidla a autobazár mal vrátiť peniaze. Prípad sa však skomplikoval. Ešte počas pojednávania niekto auto ukradol zo servisu, kde bolo na expertíze.

Páchateľa polícia nenašla. To už bol rok 2006. Pán Karol stále nedostal peniaze a už nemal ani auto. O dva roky neskôr Najvyšší súd vrátil pojednávanie na Okresný súd v Nitre. Prišli teda ďalšie roky pojednávaní. Definitíva padla až v roku 2013. Poškodený je v práve, no autobazár mu má vyplatiť iba úroky z omeškania - 5600 eur.

„Tým, že navrhovateľ nevie vrátiť motorové vozidlo, zaniká aj povinnosť odporcu vrátiť peňažné plnenie," prezrádza hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči. Tu sa ale prípad ani zďaleka nekončí. Poškodený muž sa nevie dopracovať ani k úrokom. Majiteľ bazáru hovorí, že platiť by mal bývalý majiteľ auta.

„My sme boli sprostredkovatelia predaja. Mali sme z toho len províziu. Všetky peniaze sme vydali pánovi Machálekovi. My sme z toho mali len asi 6000 korún," vysvetľuje odporca Dušan Nipča. Na takúto obranu je už podľa právnika neskoro.


RUŽOMBEROK/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti