Zdalo sa, že migranti už Slovensko obchádzajú. Na staniciach opäť vznikli nocľahárne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pár dní to vyzeralo, že migranti už buď nechodia, alebo našli inú cestu, ako sa dostať do západnej Európy. V pohraničí ich bolo vidno zriedka a prázdne boli aj stanice. Cez víkend sa však situácia zmenila.

V čakárni na vlakovej stanici v Kútoch je opäť nocľaháreň. Vyvýšená drevená plošina slúži ako izolant. V čase nášho príchodu na nej spalo niekoľko mužov. V jednom rohu mali dokonca postavený stan.

Po anglicky nevedel nikto. Majú však mobily, a tak nám pomocou prekladača odpovedajú na otázky. Na stanici ich môže byť v tomto čase okolo 25. Veľmi im chýbajú deky.

Migrantom už nejaký čas pomáhajú dobrovoľníci z miestnej farnosti. V predchádzajúcej vlne im doniesli základné potreby, spacáky a deky. Po tom, čo sa na chvíľu stanica vyprázdnila, ich odniesli vyprať.

Podobne aj v Holíči

Na železničnej stanici v Holíči je situácia podobná. Prišli sme sa pozrieť do čakárne pre cestujúcich. Najprv nás ovalil cigaretový dym. Migranti však boli ochotní porozprávať sa s nami, jeden z nich vedel aj po anglicky.

„Česká polícia nás chytila vo vlaku, zobrali nám odtlačky, zaevidovali nás a potom, po troch hodinách, nás poslali späť na Slovensko. Sme na stanici, tu spíme, vonku je zima. Potrebujeme ísť ďalej,“ opísal.

Česi nám migrantov vracajú, u nás ich už však nikto nepreberá, a tak sa potulujú po pohraničí.

„Po rokovaní ministrov vnútra tak Slovenska ako aj Česka v uplynulých dňoch v Luxemburgu budú kompetentní odborníci za svoje oblasti oboch rezortov precizovať detaily tak, aby spolupráca v procesoch bola korektná,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Viac v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti