Kauzu Očistec sudca prerušil. Jeho rozhodnutie by malo mať dosah aj na stíhanie Fica

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Údajná policajná mafia sa pred súd tak rýchlo nepostaví. Kauzu Očistec sudca prerušil. Od ústavného súdu chce najprv vedieť, či postavenie špeciálnej prokuratúry nie je v rozpore s Ústavou. Jeho rozhodnutie by mohlo mať dosah aj na stíhanie Roberta Fica.

V kauze Očistec obvinili pred takmer dvoma rokmi prakticky celé bývalé vedenie Policajného zboru od šéfov jednotiek NAKA po policajného prezidenta.

Dva roky po veľkých raziách sa však v kauze nezačalo ani len prvé pojednávanie. Hlavnou zbraňou obhajcov bolo podávanie námietok voči špeciálnej prokuratúre – je vraj v tomto prípade zaujatá.

S námietkou zaujatosti sa advokáti obvinených obrátili priamo na generálnu prokuratúru. Maroš Žilinka im ju však zamietol, a to rovno trikrát.

Teraz však so svojou taktikou uspeli priamo na súde. Sudca Peter Pulman trestné stíhanie prerušil a podal návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR.

Prečítajte si tiež:

Advokát jedného z kľúčových svedkov však tvrdí, že na to sudca nemal právomoc. Zjednodušene povedané – to, ktorá prokuratúra kauzu dozoruje, nie je relevantné pre rozhodovanie o vine a treste.

Zaujatosť vidia obhajcovia najmä v spojitosti s osobou špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. On sám je v kauze Očistec poškodený, keďže ho za Ficovej vlády sledovali príslušníci NAKA. Prokurátori, ktorí sa prípadom zaoberajú, sú dnes jeho podriadení.

Ak by sa Ústavný súd priklonil na stranu obhajcov obvinených, tak by to mohlo mať veľké následky pre mnoho prípadov. Prokurátorov namietajú aj v kauze, kde je obvinený Robert Fico.

Kedy ústavný súd rozhodne, je aktuálne ťažké odhadnúť. Žiadne procesné lehoty ich neviažu.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Očistec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.