T. Szabó je vinný z prípravy vrážd prokurátorov, no trest mu nezvýšili. Tu je reakcia M. Žilinku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Padol prvý rozsudok v kauze príprav vrážd prokurátorov. Tomáš Szabó sa však doživotiu vyhol. K plánovaným likvidáciám sa totiž priznal a obetiam sa ospravedlnil.

No a vôbec prvýkrát vyhlásil, že sa cíti byť vinný aj za vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Tie doteraz popieral.

Tomáš Szabó sa k účasti na plánovaných likvidáciách prokurátorov priznal ešte na jar. Poslal im listy, v ktorých sa ospravedlnil a vyjadril ľútosť. Odpykáva si 25-ročný trest za vraždy novinára, jeho snúbenice a podnikateľa z juhu Slovenska.

Podľa obžaloby údajne pripravoval vraždy prokurátorov na objednávku Mariána Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Motívom bola podľa všetkého ich práca.

Maroša Žilinku a Daniela Lipšica chcel Szabó s komplicom zlikvidovať na jeseň 2017, Petra Šufliarskeho v lete 2018, teda po vražde Jána Kuciaka.

U plánovaných obetí sme zisťovali, ako vnímajú rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Napríklad generálny prokurátor Maroš Žilinka nám napísal, že rozsudok rešpektuje, a zároveň verí, že v budúcnosti sa nikto z jeho kolegov nestane obeťou nájomných vrahov.

Prečítajte si tiež:

„Dnešný odsudzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vo vzťahu k obžalovanému Ing. T. Sz. som vzal na vedomie. Napriek tomu si dovolím skonštatovať, že príprava mojej vraždy nebola iluzórna, vymyslená a priamo súvisela s výkonom mojej funkcie prokurátora. Písomné ospravedlnenie obžalovaného Ing. T. Sz., ktoré mi bolo doručené, považujem za racionálne,“ uviedol poškodený prokurátor Peter Šufliarsky.

„My, ktorých vraždy boli pripravované, sme stále nažive. Ján Kuciak a Martina Kušnírová sú mŕtvi. To je tá podstatná kauza,“ vyjadril sa Daniel Lipšic.

Tomáš Szabó počas pojednávania vyhlásil, že sa cíti byť vinný aj za tento zločin. Otec zavraždeného novinára hovorí, že sa konečne zachoval ako muž. Hoci Jozef Kuciak cíti veľkú bolesť, výnimočný trest Szabóovi neželal.

„Ja osobne nie som za doživotie, ak je tam možnosť, že by došlo k náprave, tak doživotie nič nerieši. Každé takéto priznanie potvrdzuje to, o čom sme my presvedčení,“ dodal Jozef Kuciak.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti