Šanca dostať sa na medicínu bude vyššia. Matovič chce zvýšiť počet medikov

Líder OĽaNO Igor Matovič
Líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) chce zvýšiť počet slovenských medikov, uvoľniť na to má niekoľko miliónov eur.

„Pred chvíľou sme skončili na ministerstve financií stretnutie so zástupcami ministerstva zdravotníctva. Prišli s otázkou, či by sme vedeli zafinancovať dodatočných sto medikov ročne,“ uvádza na sociálnej sieti minister financií Igor Matovič.

Tvrdí, že zástupcovia ministerstva zdravotníctva odišli zo stretnutia s ponukou na zafinancovanie päťsto medikov ročne.

Prečítajte si tiež:

​Igor Matovič tvrdí, že ich k tomuto rozhodnutiu viedol sedliacky rozum.

„Slovensko dlhodobo trpí nedostatkom zdravotníkov, v tomto prípade lekárov,“ uvádza Matovič.

Píše, že na štyroch lekárskych fakultách vzdelávame ročne do 700 slovenských medikov v ročníku. Zo zahraničia pochádza približne ďalších 430 medikov v jednom ročníku.

Fakulty tvrdia, že k ním vedia prijať dodatočných 100 medikov. Zároveň vysvetľujú, že zahraničných študentov prijímať musia. Získavajú od nich totiž približne o 4-tisíc eur viac na študenta za rok, než za slovenských medikov od štátu.

„Považujem za znak absolútneho nerozumu nezaplatiť lekárskym fakultám spomenutý rozdiel a nezískať tak ročne dodatočné stovky miest pre slovenských medikov, pri ktorých je veľká šanca, že aj na Slovensku zostanú,“ myslí si líder OĽANO.

Prečítajte si tiež:

​Podľa jeho slov zostáva v slovenskom zdravotníctve pracovať zhruba 83 percent slovenských medikov, zatiaľ čo zahraniční študenti po ukončení štúdia odchádzajú takmer všetci.

„Preto som pánovi ministrovi dal za ministerstvo financií ponuku, s ktorou môže osloviť všetky lekárske fakulty. Slovensko má eminentný záujem zvýšiť počet medikov zo spomenutých cca 700 na 1 200 v ročníku už od nasledovného školského roka,“ hovorí Matovič,

„Bude to stáť dodatočné milióny eur ročne? Bude. A tak je to správne. Lebo na zdraví záleží. Najviac,“ uzatvára minister financií.

Reakcie ministrov aj Hlasu-SD

Zámer ocenil aj šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

„Zdravotníctvo v súčasnom stave je beh na dlhé trate. Myslím, že táto vláda ten beh začala. Výsledky, ktoré síce nebudú hneď, ale za pár rokov, budú hlavne pre našich občanov," uviedol.

Minister školstva Ján Horecký deklaroval, že bude plne súčinný, aby fakulty na tento zámer mali podmienky. „Dnes im nič neprikazujeme, dávame im len možnosť, aby si mohli splniť cieľ, ktorý verím, že majú, aby bolo dostatok lekárov v našich zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách," dodal.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD reagovala, že program na zvýšenie počtu slovenských medikov sa rozbehol za vlády Petra Pellegriniho. „Toto vaše plagiátorstvo vnímame pozitívne, aj keď by bolo férové priznať, že tento program rozbehla naša vláda a vy ste ho v roku 2020 zrušili a teraz ho obnovujete," adresovala Matovičovi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.