Počas pandémie covidu strávili v štátnej karanténe takmer mesiac a odmietli platiť za jedlo. Dnes vyhrali súd

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyhral spor so štátom. Stano odmietol platiť za stravu v štátnej karanténe. V utorok mu dal za pravdu aj sudca – mladík z Horehronia nič platiť nemusí.

Z rakúskych hraníc ich pred dvoma rokmi, v posledný marcový deň, odprevadili policajti priamo pred budovu policajnej akadémie.

Keďže i v Rakúsku začali umierať ľudia na COVID, Slováci museli po návrate domov tráviť čas v izolácii a testovať sa. Podmienky boli podľa Stana a Veroniky veľmi nepríjemné, no za najhoršie považovali práve jedlo. Odmietli ho jesť aj zaň platiť.

„Napriek tomu, že sme stravu odmietli, každý deň nám ju nosili pred dvere. My sme ju nejedli, ani sme sa jej nedotkli, oni ju potom odobrali a účtovali na faktúru,“ uviedol Stano.

Zaplatiť mali vyše tristo eur, v štátnom karanténnom zariadení totiž strávili 26 dní. Stano i Veronika nezaplatili a dostali predvolanie na súd. V utorok sme do budovy breznianskeho okresného sudu prišli spolu s nimi.

Sudca napokon žalobu zo strany štátu odmietol. Umiestnenie ľudí v karanténe je podľa neho za istých okolnosti a podmienok zákonné, no stravovanie je iná záležitosť.

„Niekto buď má povinnosť, alebo sa ponúkne, že zabezpečí stravu, no vzťah už nie je k štátu, ale k tomu, kto poskytuje stravu, teda prijímateľ je rovnocenný subjekt, ktorý môže prijať alebo odmietnuť službu,“ znelo vysvetlenie na súde.

Dvojica túto službu odmietla. Navyše s nikým nepodpísali žiadnu dohodu, zmluvu či prevzatie akéhokoľvek jedla. Sudca povedal i to, že ministerstvo vnútra, na ktoré prešli nedoplatky za poskytovateľa stravy, nijakým dokumentom nedokázalo, že ľudom stravu podávali.

Ľudí, ktorí v štátnej karanténe za stravu odmietli zaplatiť, je viac. Stanislavov proces bol jedným z prvých, ostatní teraz čakajú, ako dopadnú tie ich.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti