Ústavný súd rozhodol, že referendum o páde vlády je protiústavné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ústavný súd posúdil spornú referendovú otázku, ktorá sa mala týkať demisie vlády. Predseda ústavného súdu Ivan Fiačan informoval, že súd rozhodol, že položená otázka je v rozpore s ústavou. 

Referendum, ktoré navrhol Smer obsahoval dve otázky.

Prvá otázka: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej Republiky má bezodkladne podať demisiu?“ bola podľa prezidentky sporná, pretože v ústave nie je možnosť skrátiť volebné obdobie referendom. Zuzana Čaputová sa preto obrátila na ústavný súd, ktorý potvrdil, že otázka je protiústavná.

Referendum napriek tomu bude, ale len s druhou otázkou: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné ukončiť referendom alebo uznesením NR SR, a to zmenou ústavy?“

Čaputová vyhlásila, že referendum vypíše do konca roka. „Rešpektujem rozhodnutie ústavného súdu. Termín vyhlásenia referenda oznámim hneď ako to bude možné, teda po zverejnení rozhodnutia súdu v zbierke zákonov,“ vyhlásila Čaputová. 

Zmena ústavy môže prísť ešte pred referendom

Aby bolo referendum platné, je nutné aby prišlo aspoň 50 percent oprávnených voličov. Ak väčšina z nich odpovie kladne, parlament bude musieť prijať ústavný zákon, ktorý by umožnil skrátiť volebné obdobie.

Termín referenda by mohol byť na prelome januára a februára. Dovtedy môže prejsť aj novela ústavy, ktorú navrhuje Sme rodina a ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie. Vyhlásené referendum však nie je možné zrušiť.

Na rozhodnutie reagujú aj politici. Strana Hlas hovorí, že ide o strašné zistenie pre slovenskú demokraciu. 

„Ústavný súd dnes ľuďom oznámil, že nie je v ich moci skončiť s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Je to strašné zistenie pre slovenskú demokraciu. Ľudia sa dnes dozvedeli, že jediné právo ovplyvňovať veci verejné majú len raz za štyri roky vo volebnej miestnosti. A zároveň svojím hlasom dávajú bianko šek akejkoľvek mizernej vláde, ktorú štyri roky nikto a nič neodlepí z jej stoličiek,“ reaguje Hlas.

„Po dnešnom verdikte Ústavného súdu HLAS ešte dôraznejšie vyzýva všetkých poslancov, ktorí nepohŕdajú vôľou ľudu, aby mu zmenou ústavy dali možnosť jeho moc aj skutočne prejaviť,“ dodáva strana Petra Pellegriniho.

Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že rozhodnutie súdu nič neznamená, pretože referendum sa bude aj tak konať a ostane v ňom dôležitejšia otázka. Zopakoval, že prezidentka Čaputová podľa neho chráni vládu Eduarda Hegera.

Naď: Hovorí to o neschopnosti Roberta Fica

Koaličné strany ani SaS rozhodnutie neprekvapilo. Takéto rozhodnutie ÚS očakávali aj vzhľadom na jeho predchádzajúce rozhodnutie týkajúce sa obdobnej otázky.

„To, že Robert Fico referendum znova odflákol, je jasný dôkaz toho, že mu nezáleží na názore občanov, ktorí sa pod referendum podpísali. Bohapusto ich oklamal a snaží sa ich len zneužiť na návrat k moci, aby si bol schopný zabezpečiť beztrestnosť,“ reagoval predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Podobne to vníma aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Hovorí o neschopnosti šéfa Smeru-SD Fica, keďže nenaformuloval referendovú otázku tak, aby bola v súlade s Ústavou SR.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.