Návrat chĺpkov na intímnych partiách? Opýtali sme sa vás

nohavicky.jpg

Vracia sa do módy prirodzenosť alebo sa stále depilujeme ostošesť?

Pred pár dňami istý americký obchod so spodnou bielizňou šokoval zákazníkov a aj okoloidúcich. Do výkladu totiž vystavil figuríny v najnovšej kolekcii a spod nohavičiek im vytŕčalo husté umelé ochlpenie. Mnoho zákazníkov sa nad snahou obchodu upútať pozornosť dobre zasmialo, no niektorí boli skutočne pohoršení alebo doslova zhnusení. Viac TU!


Zhnusení...Kam sme sa to teda dostali, keď sa dnes ľudia pohoršujú nad tými, ktorí sa rozhodli nechať to na prírodu a nebojovať s ňou? Ide o veľmi intímnu záležitosť a je každého osobnou vecou, či sa tam dole alebo niekde inde oholí alebo nie. To ale mnohí nechápu. Ruku na srdce, koľkí z vás to robia preto, lebo sa to akože má a očakáva, alebo len pre svoj dobrý pocit.


Čo sa týka témy depilácia, môžeme rozdeliť ľudí do rôznych kategórií:

Neholia sa vôbec, alebo im to u iných neprekáža.

Úprimne, v ankete som oslovila mužov aj ženy rôzneho veku a ani s jedným takýmto názorom som sa nestretla. Buď neexistujú alebo som len nemala šťastie a nenatrafila som na človeka, ktorý by patril do tejto skupiny. Podľa prieskumu sa však až 45 percent Britiek prestalo tam dole upravovať. Najčastejšie ale z finančných dôvodov.

Zdroj: Internet

Ale aj medzi známymi osobnosťami sú ženy, ktoré si s depiláciou veľmi hlavu nelámu. Napríklad taká Julia Roberts. Tá sa na premiére filmu Notting Hill objavila s neoholeným podpazuším. Médiá to označili za najväčší prešľap na červenom koberci a napísali, že sa herečka zabudla oholiť. Ale ona nezabudla...

Zdroj: Profimedia.sk

Aj Mo'Nique je známa tým, že sa nedepiluje. Pred pár rokmi počad odovzdávania Oscarov ukázala chlpaté nohy. Cameron Diaz sa len nedávno nechala počuť, že si s chĺpkami na intímnych miestach hlavu neláme.

Tam dole sú upravené

Sú ženy, ktoré sú už doslova majsterkami v tom, ako si na intímnych partiách vyčarovať hotové umelecké dielo. Mnohým mužom sa to páči a nečakajú od ženy „hladkú pristávaciu dráhu". Práveže sa pri nej cítia, akoby sa chystali na sex s malým dievčaťom. „Ja mám najradšej decentný pásik," prezradil Michal.

Ale niektoré slečny a ženy v ankete sa priznali, že keby si dokázali „vyrobiť" ten legendárny pásik, tak nie sú úplne vyholené. „Páči sa mi pásik, ale nebaví ma sa s tým babrať, tak idem radšej dohola," priznáva Tamara. „Skúšala som si robiť aj pásik, ale som v tom strašne nešikovná a vždy je z toho kadečo iné, len nie pásik," smeje sa Ivana. Väčšina zo žien sa preň rozhodne, keď chcú prekvapiť priateľa a trochu to v spálni oživiť. „Ja sa zásadne holím do hladka, je to komfortnejšie. Ale keď chcem experimentovať s priateľom, tak si nechám tenký pásik," hovorí Ema.

Zdroj: Shutterstock.com

Úplne nahladko

Podľa internetového prieskumu sa až 70% mladých žien zbavuje chĺpkov pravidelne. A zrejme aj rovnakému percentu mužov sa to páči. O čom to svedčí? Skutočne to robia samé pre seba alebo len kvôli mužom? Kedysi tomu tak bolo, dnes je to skôr otázka vlastného dobrého pocitu a estetiky. „Mám to rada úplne nahladko. Keďže nie som obľúbenec chĺpkov a najradšej by som ich nemala nikde. Manžel zdieľa moje návyky," prezrádza Silvia. „Mám rada hladkú a oholenú pokožku a rovnako to očakávam aj od mužov," hovorí Eva.

A aké sú názory mužov? „Mám rád oholené ženy. Keď je baba tam dole zarastená, príde mi to asexuálne," hovorí Marek. „No, keď už nie je nič iné, tak to človek prežije, ale keby som si mohol vybrať, tak určite oholená. Je to krásne, hladučké a vyzerá to cool. A aj pri orálnom sexe je to omnoho lepšie. Ja sa tiež holím a robím to pre svoj dobrý pocit," tvrdí Robo. Mnohí psychológovia a feministky sa domnievajú, že ženy bez ochlpenia pripomínajú mužom nevinnosť, mladosť a bezbrannosť, a práve preto uprednostňujú takéto ženy.

Odporcovia chĺpkov

Kategória ľudí, ktorým ochlpenie pripadá skutočne nechutné. Niektorí dokonca otvorene hovoria o neholiacich sa mužoch a ženách, ako o humusákoch. Nuž, je to ich názor.

Zdroj: shutterstock. com

Úloha ochlpenia

Prvé chĺpky sa nám začnú objavovať v puberte. Ale ide o hormonálnu záležitosť a nemajú žiadnu dôležitú úlohu. Najčastejšie sa začali ľudia holiť z hygienických dôvodov, aby zmiernili zápach potu. V oblasti podpazušia a vnútorného genitálu máme totiž viac potných žliaz než kdekoľvek inde. Ľudský pot sám o sebe nezapácha. Problém nastáva keď sa spoja odlúpené porvrchové kožné bunky so všadeprítomnými mikŕobmi, ktoré v podpazuší a v rozkroku udržiavajú práve chlpy.

V našej ankete väčšina žien priznali, že sa prvýkrát začali depilovať ako 13 či 14-ročné. Staršia generácia asi o dva roky neskôr. Väčšinou preto, aby to len vyskúšali. Ale potom sa už inak nedalo, len v tom pokračovať.

Čo na to odborníčka?

Lekári nie sú pri depilácii intímnych miest zásadne proti. Keď je reč o hygiene, predsa len to má svoje výhody. Ale aké sú negatíva? "Častým holením či epiláciou sa na koži vytvárajú drobné oderky či malé bradavičky. Pri žene, ktorá často strieda partnerov je preto väčšie riziko, že ju partner, ktorý je nositeľom prenosného vírusu a ani o tom netuší, môže nakaziť HPV," hovorí MuDr. Lucia Trellová, lekárka na gynekológii. 

Zdroj: Shutterstock.com

Depilovali sa už aj v starom Egypte

História depilovania siaha až do doby 3000 rokov pre naším letopočtom. Už v starom Egypte bolo samozrejmosťou, že sa holili muži aj ženy. Patrilo to totiž k dobrým mravom. Týkalo sa to všetkých chĺpkov na tele, dokonca aj vlasov. Ochlpenie si odstraňovali pomocou zmesí z nehaseného vápna, škrobu a medu.

V starovekom Grécku slúžila depilácia na zdôraznenie krásy mužskej aj ženskej postavy.

Ženy v Spojených štátoch si začali holiť podpazušie v 20-tych rokoch minulého storočia, kedy sa na populárne jazzové večierky začali nosiť krátke šaty bez rukávov. Dovtedy si podpazušie holili len prostitútky. Dnes populárna brazílska depilácia sa rozmohla až potom, ako ju videli na pornoherečkách vo filmoch pre dospelých.

Zdroj: Shutterstock.com

Toto ste určite nevedeli

  • Za celý život strávia ženy odstraňovaním chĺpkov 72 dní, čo je 1728 hodín.
  • Podľa Európaniek je depilácia a epilácia najmenej obľúbeným skrášľovacím rituálom.
  • Priemerná žena má na nohách a podpazuší celkom 78 000 folikul, z ktorých vyrastajú chĺpky.
  • Prvý dámsky holiaci strojček predstavila dnes populárna značka v roku 1915.
  • Chĺpok vyrastie za deň o 0,35 milimetra.

BRATISLAVA/ Nikola Teleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.