Čistíte komín raz za rok? Robíte chybu. Odporúčanie kominára vás prekvapí

Čistíte komín raz za rok? Robíte chybu. Odporúčanie kominára vás prekvapí
Ilustračná snímka kominára Zdroj: shutterstock.comIlustračná snímka

Kontroly a čistenia komínov je potrebné vykonávať pravidelne, no ľudia túto povinnosť zanedbávajú. Potvrdzuje to aj fakt, že keď v dedine zhorí dom, máme obrovský nápor objednávok, tvrdí kominár.

Aktuálne Slovensko prežíva nadmerne teplý október. Denné teploty sa pohybujú v rozmedzí 15 až 20 stupňov Celzia, čo vôbec nepripomína blížiacu sa zimu. Napriek tomu sú oblasti, kde je už potrebné kúriť a s tým sa pre majiteľov objektov spájajú aj určité povinnosti a odporúčania.

Jedným z nich je návšteva kominára. Ak komín nevyčistí, nielenže vykurovacie teleso neposkytuje potrebný výkon, ale zvyšuje sa aj riziko vzniku požiaru.

Frekvencia čistenia

Majitelia spotrebičov môžu čistiť komíny v ľubovoľnej frekvencii, znamená to, že ak sa rozhodnete prečistiť komín aj každý mesiac, nikto vám v tom nemôže zabrániť. Má to však háčik, keďže nedisponujete profesionálnymi znalosťami a náradím, môžete si ho poškodiť.

„Stáva sa, že má majiteľ nerezovú vložku v komíne a čistí ju oceľovým kartáčom. Nerez sa poškriabe, začne hrdzavieť a je zle. Tak o tri roky totiž vložka prehrdzavie a je nečinná, čiže ju musí vymeniť,“ tvrdí Miroslav Ledecký, prezident Komory kominárov.

Výmena vložky pritom vôbec nie je lacná záležitosť, keby si namiesto toho majiteľ zavolal kominára, koniec koncov by ušetril.

„Samozrejme, je mi jasné, že nikto nebude volať kominára každý mesiac. V takom prípade je dobré sa poradiť,“ odporúča odborník. Kominár vám poradí, aký druh komína a vložky máte a čo môžete použiť. Pravdepodobne si komín síce stopercentne nevyčistíte, ale na 50 až 60 percent sa vám to podarí.

Prečítajte si tiež:

Samovoľné čistenie však nenahrádza to profesionálne. To nevyžaduje len samotný komín, ale aj zákon a poisťovňa. Jeho frekvencia závisí od výkonu spotrebiča a druhu paliva, ktoré spaľujete.

„V tomto sú pravidlá stanovené jasne, ak máte na komínové teleso pripojené spotrebiče s tepelným výkonom do 50 kW, čo má väčšina domov a bytov, a kúrite tuhým alebo kvapalným palivom, tak je potrebná profesionálna kontrola a čistenie každé štyri mesiace. O niečo menej, každých šesť mesiacov, je nutné kontrolovať komíny bez vložky, na ktoré sú napojené spotrebiče na plynné palivá. S vložkou len raz za rok,“ tvrdí prezident komory.

Z toho vyplýva, že počas tuhej zimy, kedy začínate kúriť už v októbri a končíte v marci, je nutné zavolať kominára dvakrát. „V opačnom prípade hrozí, že sa stane nešťastie, vy vyhoríte a keďže budete mať potvrdenie od kominára staršie, ako stanovuje vyhláška, škody vám poisťovňa nepreplatí,“ uvádza Ledecký.

Okrem toho vám hrozí aj pokuta, v horšom prípade trestné stíhanie.

Koho sa to týka

Mnohí majitelia spotrebičov a komínov sa domnievajú, že ich sa novela netýka. Pravdou je, že kontrolou musí prejsť každý komín, na ktorý je napojený kozub, pec či kondenzačný kotol. „Netýka sa to len obyvateľov žijúcich v domoch, ale aj v bytoch. Jednoducho je to povinnosť každého majiteľa objektu s komínom,“ varuje prezident Komory kominárov.

Riziko požiaru vraj stúpa, už keď je na vnútornej stene komína trojmilimetrový nános sadzí. Hrozí totiž ich vyhorenie, pri ktorom sa často zapáli aj komín, prinajhoršom dom.

„My hovoríme, že keď vyhorí, vyhorí len raz. Druhýkrát už totiž nemá čo. A ďalšie heslo, moje osobné, je, že čistý komín nevyhorí, lebo nemá čo vyhorieť,“ hovorí odborník s dlhoročnou praxou.

Napriek tomu nie je riziko požiaru podľa Ledeckého jediným dôvodom, prečo by ste mali dbať na pravidelné čistenia a kontroly.

„Okrem toho hrozí zadechtovanie a hlavne nízka účinnosť spaľovacieho procesu. To znamená, že keď je zanesený komín, tak nám to nehorí tak, ako by malo horieť. Inak povedané, drevo alebo iné palivo spaľujete, no nezískavate také teplo, aké by vám mal spotrebič poskytnúť. Nemá efektivitu,“ poznamenáva.  

Majitelia spotrebičov si to však neuvedomujú a čistenie aj tak zanedbávajú.

„Keby nezanedbávali, tak sa nám nestane to, že po požiari komínu, nedajbože vyhorení domu v dedine, máme enormný nárast záujmu o kontroly a čistenia komínových telies,“ dodáva s tým, že niektoré komíny nachádzajú v takom zašpinenom stave, až sa sami neprestávajú čudovať.

Všetko o objednávaní a kontrole

Súčasná elektronická doba praje majiteľom, kontakty na kominárov sú bežne dostupné na internete. Nájsť si ich môžete aj na stránke Slovenskej komory kominárov (www.kks-sr.sk), ako aj podrobné informácie o tejto profesii a ich práci.

Pri objednávaní však myslite na to, že najvýhodnejšie je objednať si kominára z vášho okresu.

„Za čistenie a kontrolu komína sa totiž platí. Suma sa však líši podľa lokality, a to v rozmedzí od 20 po zhruba 45 eur,“ uvádza prezident komory. Cena totiž závisí od množstva objednávok v danej dedine či meste, vzdialenosti, ktorú musí kominár prejsť, a pre koľko komínov ju musí rozrátať.

„V Bratislave sú úplne iné ceny ako na Orave. Všetko závisí od ekonomiky,“ dodáva.

Na Slovensku máme našťastie dostatok kominárov. Avšak ak ste si nechali čistenie na poslednú chvíľu, nemusíte ho zastihnúť okamžite. Ich vyťaženie totiž závisí od obdobia. V máji príde kominár hneď, zato v novembri, decembri či v januári môžete mať problém zohnať voľný termín.

Prečítajte si tiež:

A čo všetko vlastne má kominár počas návštevy spraviť?

„Kontroluje nástrešnú časť komína, či náhodou nie je rozpadnutý. Následne musí vyčistiť komín, skontrolovať bezpečné vzdialenosti, či náhodou neuskladňuje majiteľ pri spotrebiči na spaľovanie pevného paliva napríklad kartónové obaly na vajcia a pod. Taktiež stav dvierok,“ vymenováva Ledecký.

Aj po rokoch sa stane, že pri kontrolách natrafí na skutočne bizarné situácie.

„Bol som pri jednom komíne, ktorý bol úplne špinavý. Keďže bolo v miestnosti s komínom teplo, chovali tam majitelia kurence. A to perie a všetko z chovu si spotrebič nasával vzduchom do seba. Keď som im ukázal, čo mali vo vnútri, boli veľmi prekvapení,“ spomína s tým, že v tomto prípade bolo len otázkou času, kedy by komín vzbĺkol.  

Samozrejme, môže sa stať, že ani po kontrole a čistení vám kominár nedá potrebné potvrdenie. Netreba panikáriť.

„V prípade poruchy určí kominár aj termín jej odstránenia, a to podľa dôležitosti. Môže to byť do troch mesiacov, do mesiaca alebo do týždňa. Potom príde a potvrdenie už dá,“ tvrdí prezident komory.

Spotrebič okamžite odstaví len v skutočne kritických prípadoch, ako keď je prederavený plynovod, sú prehorené dvierka komína alebo sa pod ním nachádza horľavá podlaha.

„Alebo majú majitelia pri komíne naskladnené kartóny. Áno, aj také sa stalo,“ dodáva dlhoročný kominár. 

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín (23. 9.) o vyťaženosti kominárov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.