Vysoké školy plánovali prerušiť štúdium. Univerzita Komenského ostáva otvorená. Iné školy sa ešte nerozhodli

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave po 17. novembri nezatvorí svoje brány a výučbu nepreruší. Ostáva však v protestnej pohotovosti. Zhodli sa na tom v stredu zástupcovia akademickej obce.

Zo stanoviska vyplýva, že najväčšia slovenská univerzita si v plnej miere uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť v tejto neľahkej dobe. "Zároveň reflektuje výraznú zmenu v komunikácii a prístupe ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorú hodnotí ako konštruktívnu. Po čiastočnom splnení požiadaviek Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z 13. septembra 2022 sa zástupcovia akademickej obce UK dohodli, že 17. novembra 2022 univerzita výučbu nepreruší," uvádza sa v stanovisku. UK však naďalej ostáva v protestnej pohotovosti.  

Študenti nemajú byť rukojemníci

Univerzita dôrazne žiada kompetentných o čo najrýchlejšie predstavenie systémového, dlhodobo udržateľného a predvídateľného riešenia súčasného stavu. "Vysoké školy dnes vynakladajú všetko svoje úsilie na bazálne prežitie a nemajú priestor na výraznejší rozvoj," píše sa v stanovisku.

Zástupcovia akademickej obce UK poverujú rektora univerzity Mareka Števčeka, aby pokračoval v začatých rokovaniach s vládou SR a so zástupcami rezortu školstva v snahe o splnenie požiadaviek verejných vysokých škôl načrtnutých Slovenskou rektorskou konferenciou ešte v septembri. UK zdôrazňuje, že nikdy nechcela a nechce stavať svojich študentov do pozície rukojemníkov. "Vzhľadom na trend v oblasti financovania vysokých škôl, nedostatočné financovanie zvýšených nákladov spojených s vysokou infláciou, zvyšujúcimi sa cenami tovarov a služieb a v prípade, že nebude predstavené riešenie súčasného stavu, nemôžeme vylúčiť čiastočné či úplné obmedzenie plnohodnotného fungovania v ďalšom období," dodáva sa v stanovisku.

Na zasadnutí zástupcov akademickej obce sa zúčastnilo vedenie univerzity, dekani fakúlt, ale aj členovia vedení akademických senátov. Zástupcovia fakúlt počas stretnutia informovali o priebehu diskusie na fakultách a o stanovisku študentov a zamestnancov fakúlt.

SRK trvá na splnení všetkých požiadaviek deklarovaných v septembri, kde upozorňuje na dlhodobý kritický stav financovania vysokých škôl. Rektori uplynulý týždeň skonštatovali len čiastočné splnenie svojich požiadaviek. O zatvorení brán vysokých škôl od 17. novembra budú jednotlivé školy rokovať s akademickými obcami. SRK je naďalej pripravená na všetky formy protestu.

Prečítajte si tiež:

UPJŠ čaká na splnenie požiadaviek

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika zatiaľ jasné stanovisko neuviedla. „Vedenie UPJŠ v Košiciach požaduje, aby sa rokovalo z úrovne Slovenskej rektorskej konferencie a ministra školstva o systémových opatreniach na zvrátenie prepadu financovania a navrátenie sa do ročného objemu pre rezort spred dvoch rokov, ale aj so zohľadnením valorizácie i cien energií nad rámec situácie v roku 2020. Pokiaľ bude ochota rokovať a hľadať riešenie, nebudeme prerušovať výučbu,“ dodala hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová.

Aj Slovenská technická univerzita trvá na riešení financovania, pretože požiadavky boli splnené len čiastočne. „Vyplýva to z uznesenia k aktuálnej situácii, ktoré prijal Akademický senát STU na svojom riadnom zasadnutí v stredu 26. októbra. Odporúča v ňom neprerušiť výučbu na STU ani po 17. novembri, avšak zotrvať v protestnej pohotovosti,“ uviedla univerzita.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.