Matovičov návrh na zvýšenie počtu medikov na školách rozčúlil dekanov aj študentov. A vysvetlili aj prečo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Návrh prijať viac slovenských medikov na lekárske fakulty nevyrieši zlú situáciu v našom zdravotníctve. Dekani aj študenti hovoria o kolapse kvality zdravotníckeho vzdelávania. Fakulty majú existenčné problémy.

Študenti žiadajú, aby štát zlepšil ich podmienky na vzdelávanie. Podľa medikov treba riešiť nedostatočný počet vyučujúcich lekárov, technické vybavenie či výučbové kapacity. Najväčšie medzery vidia práve v praktickom vyučovaní.

„Máme nedostatok ľudí, ktorí sa nám dokážu naozaj adekvátne venovať a vzdelávať nás tak, aby sme v budúcnosti z toho praktického hľadiska vedeli našu profesiu vykonávať dobre,“ povedala prezidentka Slovenskej asociácie študentov medicíny Laura Banovčanová.

Lekárske fakulty trápia existenčné problémy, nedostatočné financovanie a zlá situácia v nemocniciach, ktorá komplikuje medikom prax.

„Pokiaľ sa toto nezlepší, nie je možné počet študentov zvyšovať, ani tí, ktorých máme teraz, pokiaľ sa situácia nezlepší, nebudú môcť kvalitne doštudovať,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Steňo.

Prečítajte si tiež:

Podľa slov dekana Daniela Pellu na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach súhlasia aj s takým riešením, ale bolo by potrebné navýšenie aj pre pedagógov a pre všetku infraštruktúru, ktorá s tým súvisí.

„Pokiaľ ide o nejaké počty a možnosti navýšenia študentov prvého ročníka, môžeme sa baviť v desiatkach, je problém s lôžkami, problém by bol v klinických predmetoch, problém s personálom, učiteľmi, lekármi a podobne,“ dodala dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK Martin Andrea Čalkovská.

Viac v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti