Hoax týždňa: Volodymyr Zelenskyj napísal knihu „Môj boj“ podobnú Hitlerovmu manifestu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa venovali šíriacej sa fotografii knihy, ktorú mal napísať ukrajinský prezident Zelenskyj s názvom Môj boj. Veľmi sa podobá na manifest Adolfa Hitler.

Moderátor Martin Prôčka sa na hoaxy tohto týždňa pozrel s odborníkmi. Hosťami relácie boli výskumná pracovníčka Globsecu Katarína Klingová, predseda občianskeho združenia Mladí proti fašizmu Marek Mach a riaditeľ portálu Infosecurity Peter Dubóczi.

Očierňovanie ukrajinského prezidenta pokračuje. Na sociálnych sieťach koluje fotografia knihy, ktorá sa názvom aj grafikou podobá na fašistický manifest Adolfa Hitlera. Hoaxom týždňa sa stala práve táto fotografia.

Marek Mach podotkol, že ide o klamstvo a Volodymyr Zelenskyj žiadnu takúto knihu nevydáva. „Je to súčasťou dlhodobej stratégie ruskej propagandy. Veľmi jednoducho sa to dá overiť. Napríklad keď ľudia hodia do Googlu, kde sa dá takáto kniha kúpiť, zistia, že sa kúpiť nedá, pretože jednoducho neexistuje,“ vysvetlil Mach. 

Prečítajte si tiež:

Ukrajinská „špinavá bomba“

V súvislosti s ruskou propagandou sme sa pozreli aj na slová jedného z ruských ministrov, ktorý vyhlásil, že Ukrajina použije „špinavú bombu“. Peter Dubóczi objasnil, čo tým ruský minister myslel. „Podľa Moskvy má Ukrajina použiť „špinavú bombu“ na vlastnom území s cieľom následného očiernenia Ruska. Kremeľ si týmto buď pripravuje pôdu pre vlastnú operáciu pod falošnou vlajkou, alebo sa opätovne snaží zastrašiť západ a odradiť ho od pomoci Ukrajine,“ vysvetlil Dubóczi s tým, že Rusko pre tieto obvinenia neposkytlo žiadne relevantné dôkazy. 

Katarína Klingová pripomenýula, že Kremeľ takéto správy šíri minimálne osem rokov. „Napríklad v roku 2014 sme našli jedno video, kde Kremeľ ukazuje výbuch Záporožskej jadrovej elektrárne, spomína sa potravinová kríza, energetická kríza a aj toto video je dôkazom, že Kremeľ takéto správy dlhodobo systematicky šíri,“ dodala Klingová.

Odborníci sa vyjadrili aj k novým hoaxom o vakcínach proti covidu, či k videám z protestov queer ľudí a posmeškom smerom k LGBTI+ komunite.

Pozrite si aj predchádzajúcu časť relácie Hoax týždňa z minulého týždňa:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.