V slovenčine, so znakom a číslom zásielky. Pozor na ďalší podvodný mail od „Slovenskej pošty“

Slovenská pošta - ilustračná snímka
Slovenská pošta - ilustračná snímka Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Príde vám mail v slovenčine, so znakom Slovenskej pošty, s podpisom a je v ňom dokonca uvedené aj číslo zásielky. Napriek tomu nejde o skutočnú komunikáciu so spoločnosťou, ale o podvod. Po clách si tentoraz pýtajú podvodníci peniaze za náklady na dopravu.

Presne takýto mail dostal aj náš čitateľ. V údajnom maile od Slovenskej pošty bolo uvedené, že jeho balík čaká na spracovanie z dôvodu nezaplatených nákladov na dopravu, a to vo výške 2,78 eur. Zásielku tak dala pošta na „čakačku“, no ak neuhradí dopravu, jeho objednávku vrátia odosielateľovi.

Mail vyzeral pomerne vierohodne, no Ján spozoroval nezrovnalosti. „Mail som dostal na svoju adresu. Vždy kontrolujem adresu odosielateľa, prípadne link,“ uviedol čitateľ s tým, že aj teraz podvodníkov prezradila adresa odosielateľa.

„Stačil mi pohľad na emailovú adresu. Hneď mi bolo jasné, že je to fake (podvod - pozn. red.),“ napísal nám a priložil aj snímky mailu. Doručený bol z adresy supportslovenska@bratvabar.freshdesk.com.

Podvodný mail Zdroj: TVNOVINY.sk

Ako dodal, nebol to prvý pokus o podvod na jeho osobu, a tak pristupuje k podobnej komunikácii opatrne. „Neznalí ľudia však môžu naletieť na takýto pokus o vymámenie peňazí,“ doplnil. Okrem vašej škody sa poškodzuje aj meno Slovenskej pošty.

Nejde o prvý prípad

„Slovenská pošta zaznamenala už viac ako 50 rôznych typov podvodných správ (SMS, MMS, emaily, telefonáty či sociálne siete), ktoré sa tvária ako od pošty,“ uvádza Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty. Ich počet pritom stále rastie, na jar ich evidovali približne 30.

Obsah správ sa líši. Adresáta vyzývajú k úhrade platieb za doručenie zásielky, k zmene doručenia či uloženia zásielky, na zaplatenie colných poplatkov, možnosť vyhrať v súťaži hodnotné ceny či zapojiť sa do prieskumu a vyhrať finančnú hotovosť

Meno pošty je zneužívané aj pri kúpe rozličného tovaru cez inzertné portály.

„Vo všetkých prípadoch ide o podvod s cieľom získať údaje o platobných kartách či bankových účtoch,“ varuje hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

Ako podvod odhaliť

V prvom rade je nutné si zapamätať, že Slovenská pošta nikdy nežiada úhradu žiadnych poplatkov prostredníctvom emailov alebo SMS, ani za colné konanie, DPH či dopravu.

„Niektoré vyzerajú dôveryhodne. Avšak podozrivé telefonáty, správy či pochybná adresa phishingových emailov, v ktorých žiadajú o bezpečnostné údaje z platobných kariet, jasne napovedajú, že ide o podvod,“ tvrdí Dorčáková.

Pravidlá spoločnosti znejú jasne a nemenia sa. Klient zaplatí za zásielku až pri jej prevzatí, a to na pošte, kuriérovi alebo v BalíkoBOXe. Rovnako je to aj pri platbe colných poplatkov a dane z pridanej hodnoty, tie hradí klient pri prevzatí zásielky.

„Preto opäť občanov vyzývame k ostražitosti a najmä, aby nezadávali údaje o platobných kartách či bankových účtoch, ktoré môžu byť zneužité, a občania tak môžu prísť o peniaze,“ dodala hovorkyňa.

Zakaždým postupujte nasledovne:

  • Skontrolujte odosielaciu adresu
  • Nikdy nekonajte unáhlene
  • Pred reakciou (odpovedaním, kliknutím na link, či zaplatením) si informáciu overte

Ukážky falošných správ a mailov nájdete TU, prípadne si zákazníci môžu informácie overiť zavolaním na linku Zákazníckeho centra.

V prípade, že ste už na tieto podvodné emaily zareagovali a vznikla vám škoda, obráťte sa na políciu.

Pripomeňte si aj archívnu reportáž z mája, kedy sme vás upozorňovali na podobné podvody.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti