Zhromaždenie Ide nám o život: Organizátori vyzvali na úpravu zákonov, ktoré nedostatočne chránia LGBTI+ ľudí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viacero zástupcov organizácií a občianskych združení si spoločne s niekoľkými stovkami ľudí vo štvrtok podvečer na Námestí SNP v Bratislave pripomenulo dvoch zavraždených mužov, ktorí prišli o život 12. októbra v hlavnom meste.

Organizátori zhromaždenia vyzývajú verejnosť, vládu, ale aj poslancov parlamentu, aby sa zaoberali zrovnoprávnením a zlepšením ochrany LGBTI+ ľudí a ich rodín na Slovensku. Zverejnili aj svoje požiadavky na úpravu zákonov.

​Organizátori veria, že konkrétne kroky autorít môžu zabezpečiť, aby sa LGBTI+ ľudia, ich rodiny a deti cítili rovnoprávnou súčasťou spoločnosti.

„Roky sme ako aktivisti pred tým varovali, robili sme všetko možné, čo je v našich silách, aby sme sa nedostali až do tohto bodu. Bolo nás však málo a nedokázali sme čeliť systematickej snahe veľkej časti spoločnosti, ktorá nás chce vymazať z verejného priestoru,“ uviedol Roman Samotný, hovorca iniciatívy Ide nám o život.

Zároveň skritizoval ďalšie útoky na LGBTI+ ľudí, ku ktorým došlo po teroristickej vražde.

Prečítajte si tiež:

Do iniciatívy Ide nám o život sa zapojilo vyše 50 slovenských organizácií a občianskych združení. Iniciátori pripomínajú, že najdôležitejšie, čo môže každý človek urobiť, je využiť svoj hlas na podporu spravodlivosti a ochrany pre všetkých.

Iniciatíva Inakosť víta, že väčšina politickej scény jasne odmietla tento teroristický čin. Deklarácie spoluúčasti a odsudzovanie nenávisti voči LGBTI+ ľuďom a ich rodinám sú podľa iniciatívy len prázdne slová, ak nebudú naplnené konkrétnymi činmi.

Svoje požiadavky zaslali organizátori predsedovi vlády, ktorého požiadali o stretnutie a spoluprácu na tvorbe nových legislatívnych návrhov.

Politickým predstaviteľom iniciátori navrhujú viaceré požiadavky. Zameriavajú sa na konkrétne kroky, ktoré pomôžu zlepšiť život tejto komunite ľudí a zjednodušia ich situáciu v rôznych oblastiach, od zdravotnej starostlivosti po postihovanie šírenia nenávisti na internete.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti