Pacienti majú veľké obavy, v lekárňach chýbajú už aj lieky, na ktoré sú odkázaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chýbajú tradičné, ale už aj dôležité lieky, na ktoré sú pacienti odkázaní. Problém s nedostatkom liekov sa prehlbuje. A nie je to iba o Slovensku. Ľudia sa húfne ozývajú a začínajú mať obavy.

Vedúca lekárne na bratislavských Kramároch ukazuje lieky, ktoré sú u nich aktuálne najviac nedostatkové. Spomína antibiotiká, spreje do nosa, sirupové analgetiká či lieky na hnačku.

„Snažíme sa vždy nejaké mať, ale je to veľmi náročné. My si pošleme objednávku na 20, pošlú nám tri kusy, bombardujeme firmy, aby nám niečo poslali,“ vysvetľuje Ľubica Slimáková.

Chýbajúce lieky podľa lekárnikov nie sú žiadnou novinkou – občasné výpadky sú realitou roky. To, že to prestáva byť v poriadku, ukázal najskôr COVID a potom vojna na Ukrajine. Teraz na jeseň je problém ešte väčší.

„Chýbajú konkrétne lieky, či už kardiovaskulárne, neurologické, lieky na respiračné ochorenia. Dá sa povedať, že ten problém sa momentálne vystupňoval,“ opisuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Sirupy aj lieky na tlak

Do redakcie sa nám po výzve ozvalo skutočne množstvo z vás. Upozorňujete, že problém už nie je iba s detskými sirupmi či liekmi proti bolesti, ale aj s antibiotikami, liekmi na tlak, proti tvorbe krvných zrazenín či pri epilepsii.

Niektorí píšete, že po lieky cestujete za hranice. Za niektoré z nich vraj nemajú náhradu a ak sa aj nájde, často nie je dostatočne účinná.

Vyššia spotreba liekov, kríza, nedostatok surovín aj rast cien – všetko so všetkým súvisí. Problémom je aj závislosť od Ázie.

„Veľká časť výroby prebieha v ázijských krajinách, tak ako boli problémy napríklad s dopravou alebo dostupnosťou surovín, tak je možné, že niektoré trhy sa snažia niektoré veci držať sami pre seba a v konečnom dôsledku potom môžu chýbať,“ hovorí Ondrej Sukeľ.

„Nie je v kompetencii rezortu riešiť nedostupnosť spôsobenú faktormi, ktoré nevieme my alebo držiteľ registrácie lieku ovplyvniť, ako sú napríklad nedostatok surovín, výpadok vo výrobe, požiar či iná neočakávaná situácia. Čo sa týka liekov bez nutnosti preskripcie, na tie nemá ministerstvo dosah,“ znie stanovisko ministerstva zdravotníctva.

Tento problém sa rieši už na úrovni Európskej komisie.

Viac sa o možných riešeniach dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti