Cez víkend sa vyspíme dlhšie. Opäť sa bude posúvať čas

Cez víkend sa vyspíme dlhšie. Opäť sa bude posúvať čas
Ilustračná snímka.

Noc zo soboty 29. októbra na nedeľu 30. októbra bude opäť o hodinu dlhšia. O 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ) sa čas na ručičkách hodín posunie naspäť, a to na 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ).

Aktuálny SELČ začal platiť v noci zo soboty 26. marca na nedeľu 27. marca, keď sa hodiny posunuli opačne, a to z 2.00 h SEČ na 3.00 SELČ. O zavedení letného času sa ako prvý zmienil v jednom zo svojich článkov z roku 1784 významný americký politik Benjamin Franklin. Tvrdil, že ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo.

Od roku 1996 Európska komisia (EK) predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na 2.00 h, respektíve 3.00 h, pretože v tomto čase najmenej ovplyvňuje dopravu. Zmena času je platná okrem Slovenska aj v ostatných európskych krajinách s výnimkou Bieloruska, Ruska a Islandu.

Prečítajte si tiež:

​Diskusie o striedaní

Pôvodne sa malo každoročné striedanie času skončiť. Letný čas mal od svojho zavedenia odporcov a viaceré občianske i politické iniciatívy sa dožadovali prehodnotenia tohto zvyku. Argumentovali najmä zdravotnými dôvodmi.

Na návrh EK schválili poslanci Európskeho parlamentu 26. marca 2019 smernicu, podľa ktorej by sa mala sezónna zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021. Napokon sa však rozhodnutie odsunulo do budúcnosti. Hlavným argumentom v prospech striedania času je efektívnejšie využívanie denného svetla - v lete vo večerných hodinách a cez zimu zasa ráno.

V decembri 2021 vládny kabinet SR schválil zavedenie letného času v rokoch 2022 až 2026 s určením presných dátumov, keď sa bude začínať a končiť.

Pozrite si archívnu reportáž o zmene času.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.