Domáce

Chcete byť sudcom? Nepotrebujete na to ani právnicke vzdelanie!

SUDCAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Tento pán je toho dôkazom. Jediný problém je honorár, robí to zadarmo.

O vine či nevine na našich súdoch nerozhodujú len sudcovia. Na trestných pojednávaniach sa musia radiť so sudcami z ľudu. Dvaja prísediaci môžu dokonca sudcu aj prehlasovať.


Dušan Dajča (75) je na súde pomaly častejšie než doma . Stal sa sudcom z ľudu na prešovskom Okresnom súde. Oblečený v talári spolu so sudcom rozhodujú o vine obžalovaných a treste ktorý im potom uložia.

Do funkcie ho zvolilo mestské zastupiteľstvo. Ako prísediaci nemusí mať právnické vzdelanie, no musí mať aspoň 30 rokov, byť bezúhonný a zdravotne spôsobilý.

Je to skôr čestná funkcia. Dušan Dajča to robí rád, aj keď za to nedostáva honorár. Vo vlastnom záujme si študuje niekedy až tisíc stránkové spisy. S prísediacimi sa sudca musí radiť, no tí ho potom môžu aj prehlasovať.

No raz sa už so sudcom nezhodol, keď mu prišlo ľúto obžalovaného so siedmimi deťmi.

„Ale potom ma vyviedli z omylu, že keby išiel do civilu, tak potom by tých detí bolo viacej na krku štátu," vysvetľuje pán Dajča.

„Z minulosti je známy prípad, kedy prísediaci prehlasovali predsedu senátu, avšak toto sa deja iba veľmi výnimočne," povedal hovorca prešovského krajského súdu Michal Drimák.

Dušan Dajča sa takto v talári niekedy potí aj celý deň, no podľa neho to určite nie je senát, ktorý pojednávania umelo predlžuje.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Je pod prísahou, o konkrétnych prípadoch teda s nikým hovoriť nesmie. Zatiaľ sa ale jeho rozhodnutia nikto nepokúšal nejakým spôsobom ovplyvniť.

No záujem o členstvo v trestnom senáte je čoraz menší aj medzi dôchodcami. Volení sú na 4 roky s tým, že musia dokončiť aktuálne prebiehajúci súdny proces.

PREŠOV/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti