Diviaky už dokážu žiť s vírusom dlhšie a nakaziť celé čriedy. Africký mor znova útočí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Africký mor znova útočí. Diviaky sa z polí v týchto dňoch sťahujú do lesov a všetko vraj majú v rukách poľovníci. Zvieratá teraz navyše vedia s vírusom žiť dlhšie a nakaziť môžu celé čriedy.

Poľovníci v Nemcovciach v Bardejovskom okrese hlásia veľa uhynutých diviakov s pozitívnym nálezom.

Už druhý mesiac nič neulovili, živé diviaky akoby zmizli. Okrem toho sa teraz diviaky začínajú sťahovať z polí do lesov. Za potravou a úkrytom. A to môže byť problém.

„Vznikne vysoká koncentrácia na malom mieste. Je jasné, že ten vírus atakuje všetky jedince,“ vysvetľuje profesor univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Juraj Ciberej.

Poľovníci vraj musia teraz sledovať migračné trasy tejto zveri. A nenechať nič náhode.

„Loviť, loviť a bez rozdielu veku a pohlavia, takže aj tú reprodukčnú časť, a teda aj bachyne,“ hovorí poľovný hospodár z Obvodnej poľovníckej komory Košice Marek Levay.

Mnohým sa však diviačice strieľať nechce. „Máme skúsenosti v Slanských vrchov, kde poľovníci šetrili diviačice. Keď sa to na jeseň stiahlo za žaluďom, bukvicou, našli sme možno 150 uhynutých diviakov a väčšinou šlo o bachyne,“ ozrejmuje Ciberej.

Diviaky si navyše v posledných mesiacoch začali vytvárať na vírus protilátky a s chorobou žijú dlhšie. Vedia ho šíriť a prežívajú a to je nebezpečné.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti