Lieky od špecialistov už všeobecný lekár nepredpisuje. Sťažuje to život, štát chystá zmenu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekárov rozdelil a mnohým pacientom spôsobil komplikácie. Nový zákon, ktorý urobil zmeny v predpisovaní liekov, spustil na začiatku roka vlnu kritiky. Štát teraz chystá zmenu.

„Malý je ZŤP, predtým robievali elektronický recept na pol roka, teraz je už len na dva mesiace a musí ho predpisovať iba neurológ. K tomu sa dostať nedá, od novembra končí, nikto iný nás v celom kraji nechce vziať, takže neviem, čo sa bude diať,“ opísala nám diváčka Štefánia.

Vyťaženosť a málo času na pacientov. To sú dôvody, pre ktoré mnohí všeobecní lekári boli za to, aby predpisovať lieky od špecialistov viac nemuseli. Zákon ich od tejto kompetencie odbremenil.

„Všeobecný lekár nie je sekretárka, on má svoju prácu a my ju potrebujeme pre našich pacientov. Nie na to, aby sme po nociach vypisovali recepty za niekoho, kto to už dávno mal urobiť,“ povedala prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Prečítajte si tiež:

Cieľom novely bolo odbremeniť všeobecných lekárov a zvýšiť ich kapacitu. Od zmeny si sľubovali aj vyššiu bezpečnosť pacientov.

„Počet receptov, ktoré všeobecní lekári vypisovali ako byrokrati za špecialistov, sa pohyboval od 27 až do 48 percent. Teraz sa to znížilo zhruba o 23 percent. Samozrejme, zvýšil sa počet preventívnych prehliadok, máme na to viac času,“ uviedla Palušková.

Často sa k nim nedostanú

Na druhej strane sú špecialisti a pacienti, ktorí sú na lieky odkázaní. Lekárov musia naháňať a často sa k nim ani nedostanú.

„Aby napríklad pre ležiacich pacientov, ako je to v Česku, predpisovali lieky aj všeobecní lekári. Časť liekov predpisujú všeobecní, časť špecialisti,“ opísal Peter Marko, všeobecný lekár pre dospelých z Veľkej Lomnice.

Minister zdravotníctva priznáva, že návrh zrejme nebol prekonzultovaný dostatočne a výhrady či sťažnosti eviduje.

„Vyvolalo to trocha nevôľu, čiže snažíme sa tento stav upraviť. V podstate chceme spraviť to, aby preskripcia liekov bola nejakým spôsobom dohodnutá medzi lekármi,“ pripustil Vladimír Lengvarský.

Po novom by niektoré zdravotnícke pomôcky či lieky mohli predpisovať aj sestry. Kým pôvodne bola novela schválená bez komplexných diskusií, tentoraz na pripomienky priestor bude. K zákonu je aktuálne možné vyjadriť sa v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti