Domáce

Niektorí lekári nepoctivo zarábajú na pacientoch. Pozrite sa, ako

Lekár
Zdroj: Shutterstock.com

Doktorov si "preklepli" už tisíce ľudí.

Niektorí lekári si dávajú poisťovniam preplácať aj ošetrenia, ktoré reálne neurobili.

Najväčšia - Všeobecná zdravotná poisťovňa - odhalila v spolupráci s pacientom dokonca prípad, keď bol oficiálne hospitalizovaný, hoci v tom období vycestoval do zahraničia.

Nepoctivých lekárov pomáhajú odhaľovať výpisy z osobných účtov, na ktorých si môžu pacienti skontrolovať, akú činnosť vykazuje ich lekár.

"Vo všeobecnosti platí, že ak poistenec zistí nezrovnalosti vo výpise z účtu, môže sa obrátiť na pobočku našej poisťovne. Revízni lekári na základe takéhoto podnetu môžu urobiť kontrolu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti," zhrnula hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. 

Podľa jej slov o výpis z účtu poistenca požiadalo vlani takmer 25-tisíc poistencov.

Podobne aj inde

Poistenci Dôvery podľa jej PR špecialistky Moniky Šimunovej využívajú najmä Elektronickú pobočku, v ktorej vidia okrem iného svoj výpis účtu. Prístup k nej má 315-tisíc ľudí.

"Vlani sme cez Elektronickú pobočku poistencov zaevidovali 816 reklamácií, tri reklamácie sme prijali v písomnej forme. Z celkového počtu sa poistenci sťažovali oprávnene v 219 prípadoch - teda zdravotnú starostlivosť lekári vykázali omylom. Zväčša šlo o preventívne prehliadky, lieky alebo zdravotnícke pomôcky. Upozornením nám pomohli ušetriť priamo naši poistenci sumu 13-tisíc eur," uviedla pre TASR.

Dôvera riešila napríklad aj podnet dospelej ženy, ktorá reklamovala hospitalizáciu v detskej fakultnej nemocnici, ktorú vraj mala absolvovať pred 11 rokmi. "

Union zdravotná poisťovňa dostala vlani 335 písomných žiadostí o výpis z účtu poistenca. Ďalších vyše 15-tisíc si ho má možnosť pozrieť prostredníctvom elektronických služieb poisťovne.

"Po prešetrení jednotlivých podaní sa potvrdilo, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neoprávnene vykázali zdravotnú starostlivosť v celkovej výške 71 875 eur," priblížila hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

BRATISLAVA, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti