Domáce

Pri rekonštrukcii kostola v Pozdišovciach našli tajomný odkaz

odkaz.jpg

Podobný odkaz našli pred štyrmi rokmi pod krížom na kostolnej veži.

Záhadný dokument na mieste, kde by ho nikto nehľadal. Našli ho stavbári pri prácach na streche kostola v Pozdišovciach. Desiatky rokov bol ukrytý v plechovej guli pod krížom. Keď rozvinuli papierovú rolku s napätím očakávali, aký text ukrýva.

"Tento kríž dala zhotoviť evanjelická cirkev. Má byť na mieste hviezdy, ktorú zhodil delostrelecký granát za veľkej vojny v novembri roku 1944," povedal presbyter a obecný kronikár Milan Hreščo.

Do gule pod krížom odkaz ukryli o rok neskôr. Boli v ňom aj mená ľudí, ktorí sa v tom čase pričinili o jeho opravu.

Podobný odkaz našli pred štyrmi rokmi pod krížom na kostolnej veži. O tom, že sa na streche nachádza ešte jednej odkaz, vôbec netušili. "Mysleli sme si, že ten platí aj pre strechu. A sme boli milo prekvapení, že sa našiel ešte starší o dva roky," hovorí Hreščo.

Podobný nález nie je podľa historika ničím výnimočným. V minulosti ich vraj pri rekonštrukciách nachádzali aj pri iných kostoloch.


"Odkaz sa nechával buď v písomnej, alebo nejakej materiálnej podobe. Zvykla sa nechávať napríklad minca z roku, v ktorom sa rekonštrukcia robila," hovorí Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

V Pozdišovciach tradíciu neporušili. Do novej gule pod novým krížom kópiu pôvodného odkazu vrátili a pridali aj vlastný. K menám cirkevného zboru pridali aj biblický citát.

"Kto vďaku obetuje, ten ma ctí. Tomu kto správnou cestou kráča, tomu ukážem božiu pomoc," prezradila kaplánka Denisa Vargová. 


POZDIŠOVCE/ TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti