Volebné pikošky: Prekoná Alžbetu II.? Primátora Tvrdošína zvolili prvýkrát ešte za Husáka, mestu šéfuje takmer 40 rokov

Volebné pikošky: Prekoná Alžbetu II.? Primátora Tvrdošína zvolili prvýkrát ešte za Husáka, mestu šéfuje takmer 40 rokov
Zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová

V sobotu sa na Slovensku po prvý raz konali spojené komunálne a župné voľby. Aj tie priniesli niekoľko kuriozít aj rekordérov.

Napríklad obyvatelia Tvrdošína zvolili za svojho primátora muža, ktorý šéfuje mestu nepretržite od roku 1985. Ivan Šaško vtedy riadil mestský národný výbor (MsNV). Od slobodných volieb 1990 mu voliči prejavili priazeň každé štyri roky, inak to nie je ani tentoraz.

Zaujímavosťou sú aj výsledky volieb v Bardejove. Po sčítaní hlasov je jasné, že primátorom zostáva Boris Hanuščák. V kresle sedí 23 rokov, nepretržite od roku 1999. Občania ho teraz zvolili siedmykrát po sebe a čakajú ho ďalšie štyri roky v úrade.

Stáleho starostu má aj malá obec Štrba v okrese Poprad. Vo funkcii je dokonca dlhšie ako spomínaní politici, a to 32 rokov. Michal Sýkora je starostom od roku 1990 a voliči rozhodli, že sa to nezmení ani po týchto voľbách. Post sa mu podarilo obhájiť.

Naopak vo funkcii končí nitriansky župan Milan Belica. Aj ten bol na poste viac ako dve dekády, končí po 21 rokoch. Predsedom kraja sa stal Branislav Becík.

Komisia v krojoch

Volebný deň priniesol hneď niekoľko „pikošiek“. Špeciálnou volebnou komisiou sa mohli pochváliť v Plaveckom Mikuláši. Bola čisto ženská.

Jej členky sa navyše rozhodli, že prídu oblečené špeciálne. Všetky sedeli a zapisovali v krojoch.

Zdroj: Diváčka Mirka

Jedna kuriozita sa naskytla aj komisii v obci Brezovica v okrese Sabinov. Tesne po otvorení volebnej miestnosti sme s kamerou narazili na dvoch furmanov v krojoch s konskými povozmi.

Odovzdali svoje hlasy a išli pracovať na pole. Jeden mal vlečku naloženú hnojom.

Pozrite si aj video:

Veľký záujem o referendum

​Doložiť, čo chýbalo, museli v Sliači. Okrem volieb sa tu konalo aj referendum. Občania v ňom hlasovali o americkej základni.

Zhruba v polovici času, ktorý bol určený na konanie referenda, prišli k hlasovacej urne v tamojšej základnej škole vyjadriť svoj postoj už stovky obyvateľov tohto kúpeľného mestečka. Pripravená urna už nestačila.

„Záujem je taký veľký, že sme museli požiadať o ďalšiu urnu na vhadzovanie obálok,“ uviedla zapisovateľka tejto komisie Janka Mašlejová. V listinách s menami obyvateľov mesta, ktorí patria do tohto obvodu, je viac ako 2 000 mien.

Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Prečítajte si tiež:

Volia na stanici​

Netradičnú volebnú miestnosť mali v Dolnom Kubíne. Obyvatelia mestskej časti Malý Bysterec mohli odvoliť v tamojšej železničnej zastávke. Volebnú miestnosť tam presunuli z bytového družstva, kde bola po minulé roky.

Jedným z dôvodov je bezbariérový prístup, vysvetlil predseda okrskovej volebnej komisie v Malom Bysterci Rastislav Zahradník.

„V predošlých priestoroch boli schody, tu je to bezbariérové, čo je veľká výhoda. Okrem toho tam boli stiesnené podmienky. Táto miestnosť je priestrannejšia. Aj pre voličov to znamená prípadné príjemnejšie čakanie,“ skonštatoval predseda komisie.

Zdroj: TASR - Miroslava Mlynárová

Volia aj mladí

​V Doľanoch na hranici Bratislavského a Trnavského kraja zas chcel voliť aj niekto, kto nemohol. Zaznamenali tu prípad voliča, ktorý nemal trvalé bydlisko v obci.

Komisia mu vysvetlila, že to nie je možné. Volič uviedol, že sa chcel zúčastniť len na voľbách do orgánov samosprávneho kraja. „Trvalý pobyt mám v Bratislave, no tam už dva roky nebývam, myslel som si, že teda budem môcť voliť v krajských voľbách kdekoľvek v kraji,“ vysvetlil.

K urnám prichádzali aj takí voliči, ktorí majú premiéru. Prvovolička Bianka odvolila v Hlohovci. V Rohožníku dokonca volia aj Zastupiteľstvo mladých.

Zdroj: TV Markíza

Pozrite si aj mimoriadnu reláciu k výsledkom volieb:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti