Zo školských kultúrnych poukazov sa stávajú bezcenné papiere, školy ich nevedia využiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deviataci z Giraltoviec si konečne po dvoch rokoch pandémie naplánovali návštevu divadla. Za lístky chceli zaplatiť trojeurovými poukazmi, ktorými štát podporuje kultúrne vyžitie detí. Učiteľka Katarína Hliboká však povedala, že divadlo poukazy od štátu odmietlo prijať.

„Problém je ten, že z divadla nás kontaktovali, že nám ich nevezmú. Je tam nejaký administratívny problém medzi divadlom a ministerstvom,“ vysvetlila učiteľka s tým, že inde poukazy už využiť nestihnú, pretože platia len do 8. novembra.

Lístky do divadla tak budú musieť zaplatiť rodičia. Dodala, že deti môžu poukazy využiť akurát ako záložku do knihy.

Rovnaký problém s poukazmi zaznamenala aj učiteľka z Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši Miriam Devečková.

Ponuka kultúrnych inštitúcií je obmedzená a vidíme to aj na mnohých, ktoré nám v minulosti ponúkali podujatia a dnes ich neakceptujú,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo problém rieši

Poukazy vydáva ministerstvo kultúry. Pri kontrole žiadostí o peniaze vraj odhalili, že v nich niečo chýba a preto ich preplácanie stojí.

Rezort preto aktuálne postupne vyzýva žiadateľov na doplnenie ich žiadostí a pracuje na odstránení zistených formálnych nedostatkov.

„Po doplnení budú oprávneným žiadateľom zaslané zmluvy a následne si môžu uplatniť kultúrne poukazy,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová.

Zväz múzeí to ale vidí inak. Majú doplniť zmluvy o rozpočty s požiadavkami, ktoré doteraz nikdy neboli a na ktoré múzeá neboli pripravené. 

„Ide však o také komplikácie ku koncu roka, že mnohé múzea radšej od zmluvy odstúpili, pretože nedokážu v súčasnosti garantovať požiadavky tohto rozpočtu,“ vysvetlila predsedníčka Zväzu múzeí Františka Marcinová.

Ministerstvo kultúry školám odkázalo, aby si predtým, ako budú chcieť poukazy použiť, zistili či daná inštitúcia poukazy príjme.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti