Na následky respiračných ochorení zomierajú stovky ľudí. Pred touto sezónou varujú odborníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Seniori a chronicky chorí - práve tieto skupiny sú najviac ohrozené. S príchodom jesene stúpa riziko infekcií. Súvisí to s vrcholom chrípkových a ďalších epidémií.

Pneumológ Štefan Laššán upozorňuje, že v tomto období sa respiračné nákazy prenášajú ľahšie. „Veľmi nebezpečné je najmä to, že vírusové nákazy, či už je to covid alebo chrípka, vytvárajú veľmi dobrú pôdu na to, aby tam súčasne prišla aj baktériová infekcia a najčastejšia baktéria, ktorá takéto infekcie komplikuje je pneumokok,“ vysvetlil. 

Dodal, že sa vyskytli aj prípady, keď mal pacient naraz chrípku aj COVID-19. Predpokladá preto, že ich v tejto sezóne bude viac a táto kombinácia môže byť fatálna pre každého. „Keďže sme sa za ostatné dva roky viacej skrývali doma, za rúška, to znamená, že celkovo to premorenie populácie a trénovanie imunity je oveľa slabšie,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

Neprispievajú ani kilá navyše

Podľa všeobecného lekára Petra Lipovského je zdravotný stav ľudí horší aj preto, že pribrali. „Sú obéznejší, nie sú dostatočne výkonní, čiže organizmus týchto ľudí je náchylnejší na tieto choroby,“ objasnil.

Okrem dostatku spánku, dobrej výživy a pravidelného pohybu odborníci odporúčajú očkovanie. Pre ľudí v zariadeniach sociálnych služieb je dokonca povinné. Pri baktériách znižuje riziko prenosu, pri vírusoch zase pravdepodobnosť nakazenia.

Prečítajte si tiež:

Pneumológ Štefan Laššán podotkol, že vďaka očkovaniu sa ľudia vyhnú nemocničnému lôžku. „Aj keď sa nakazím, ten priebeh ochorenia je potom pravdepodobne oveľa miernejší, nedostanem sa do nemocnice, nebudem trpieť ťažkým zápalom pľúc,“ upozornil odborník.

Lekári vyzývajú mladšie ročníky na ohľaduplnosť voči rizikovým skupinám. Nosenie rúška by pri najmenšom podozrení na chorobu, malo byť podľa nich základným bontónom. 

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti