Nitra bude mať po 21 rokoch nového župana, stane sa ním Branislav Becík

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Nitrianskom kraji priebežne vedie v župných voľbách Branislav Becík (Hlas, Sme rodina), ktorý má 27,49 percenta hlasov. Na druhom mieste je súčasný predseda VÚC Milan Belica (nezávislý) s 21,85 percentami. Za ním nasleduje Tibor Csenger (Aliancia), ktorý získal 16,65 percenta.

Účasť dosiahla 42,10 percenta.

„Som pripravený od prvého momentu pracovať pre NSK a jeho rozvoj. Kraj dlhé roky stagnoval, chcem ho rozvíjať v prospech ľudí. Mojím prvým krokom bude audit jednotlivých odborov Úradu NSK, ale určite na úrade nechystám žiadne zemetrasenie,“ vyhlásil Becík.

Zároveň sa poďakoval Milanovi Belicovi, ktorého na poste predsedu NSK vystrieda. „Ja si ho nesmierne vážim, bol to môj profesor. Treba si ale tiež uvedomiť, že NSK bol viackrát po sebe vyhodnotený ako najmenej dôveryhodný kraj a to chcem zmeniť. Mrzí ma, že sa neinvestovalo. Dnes vidíme, že peniaze, ktoré má NSK uložené v rezervnom fonde, sú zbytočné. Každý bankár povie, že sú to premrhané zdroje, keď nám ich 14-percentná inflácia likviduje,“ uviedol Becík.

K jeho prioritám po nástupe do funkcie bude patriť spolupráca s primátormi a starostami miest a obcí i s podnikateľmi. „Chcem, aby sme pomáhali všetkým 365 obciam a mestám v našom kraji, aby všetci ľudia a podnikatelia dokázali čerpať európske fondy. Som pripravený v každom meste otvoriť kanceláriu, kde bude odborník, bude pomáhať starostom a podnikateľom a takto nepriamo podporovať rozvoj nášho kraja a zamestnanosť,“ skonštatoval.

Belica priznal prehru. „Výsledky naznačujú, že sa volilo viac národnostne a politicky. Taký je život. Chcem sa poďakovať obyvateľom nášho kraja za tú 21-ročnú podporu, ktorú som od nich dostával. Záleží mi na tomto kraji a želám mu, aby sa pokračovalo v pozitívnych trendoch, ktoré sme nastolili. Kraj sme zanechali vo výbornej kondícii. Myslím si, že môžem s čistým svedomím odísť,“ uviedol Belica po porážke vo voľbách.

Prečítajte si tiež:

​Správu priebežne aktualizujeme.

TU nájdete všetky priebežné výsledky

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Župné voľby 2022

Dôležité udalosti