Župné voľby poznajú svojich víťazov. Pozrite si, kto vyhral vo vašom kraji

Noví župani
Noví župani

Župné voľby poznajú svojich víťazov. V Trenčíne drvivo zvíťazil Jaroslav Baška, v Banskej Bystrici Ondrej Lunter, v Košiciach Rastislav Trnka a v Bratislave Juraj Droba.

Svoj post obhájila aj Erika Jurinová v Žiline, Marián Viskupič v Trnave a Milan Majerský v Prešove.

Najtesnejší súboj prebiehal v Nitrianskom samosprávnom kraji, kde súčasného župana Milana Belicu po 21 rokoch vystrieda Branislav Becík.

Zoznam nových županov:

- Juraj Droba (BSK) - 63,61 %
- Jozef Viskupič (TTSK) - 38,47 %
- Jaroslav Baška (TSK) - 67,25 %
- Branislav Becík (NSK) - 27,52 %
- Erika Jurinová (ŽSK) - 32,04 %
- Ondrej Lunter (BSK) - 47,53 %
- Milan Majerský (PSK) - 41,98 %
- Rastislav Trnka (KSK) - 51,31 %  

TU nájdete všetky priebežné výsledky

Bratislavský samosprávny kraj

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba oslavuje opätovné víťazstvo vo voľbách. Post šéfa kraja bude zastávať ďalšie volebné obdobie.

„Posledných päť rokov v BSK je príbeh úspešných piatich rokov,“ povedal Droba a pripomenul výsledky svojej práce a úspechy kraja vo viacerých oblastiach.

Poďakoval sa za podporu strane SaS a ďalším, ocenil aj spoluprácu s Progresívnym Slovenskom a stranou Team Bratislava. Poukázal na dobrú spoluprácu aj s ľuďmi mimo jeho strany v rámci kraja.

Zároveň avizoval, že aj v úvode tohto volebného obdobia pripraví programový plán pre Bratislavský kraj.

​Banskobystrický samosprávny kraj

Jednoznačným víťazom volieb je Ondrej Lunter, syn doterajšieho župana Jána Luntera. S výrazným náskokom dokázal poraziť hlavného vyzývateľa Adriana Polónyho. Ten už priznal svoju porážku.

„Týmto dňom sa končia voľby a od zajtrajšieho dňa začíname opäť pracovať pre všetkých obyvateľov kraja. Opäť budeme pokračovať v rozvoji ciest, modernizácii školstva, získavaní eurofondov a v ďalších projektoch. Sľubujem každému energiu, spoluprácu a výsledky. Vyhrali sme,“ konštatoval Lunter.

​Košický samosprávny kraj

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (KDH, Aliancia, Starostovia a Nezávislí kandidáti, Šanca, DS) ohlásil svoje volebné víťazstvo pri obhajobe postu na ďalšie obdobie.

„Chcel by som sa poďakovať všetkým východniarom za dôveru, ktorí prejavili dnešnou voľbou svoju vôľu a ukázali, akým smerom chcú, aby sa Košický kraj aj ďalej uberal,“ povedal novinárom.

„Táto dôvera, ktorá bola vložená dnes do toho ďalšieho štvorročného mandátu, zaväzuje. Verím, že tie výsledky, ktoré sme dosahovali doteraz, budeme dosahovať aj naďalej a v ešte väčšom meradle," doplnil.

Zisk viac ako polovice hlasov podľa priebežných výsledkov vníma ako silný mandát do budúcna.

„Beriem to naozaj s obrovskou vďakou a pokorou, a takýmto spôsobom sa aj budem snažiť nakladať s tým mandátom. Keďže to bude silný mandát, tak sa budeme snažiť zrealizovať aj silné projekty a vízie, o ktorých sme hovorili počas kampane,“ konštatoval.

Pri voľbách podľa neho rozhodli práve dosiahnuté výsledky v kombinácii s víziami a plánmi do budúcna.

​Žilinský samosprávny kraj

Spravili sme maximum preto, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok. Vyhlásila to predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová, ktorá podľa neoficiálnych výsledkov volieb obhájila svoj post. Deklaruje, že chce pokračovať v naštartovaných zmenách, dokončiť rozpracované projekty a vyrovnať sa s hospodárskou krízou tak, aby krajské inštitúcie boli funkčné.

„Tak ako sme išli teraz, pôjdeme aj ďalej v naštartovaných zmenách. Hlavnou prioritou je dokončiť všetky rozpracované projekty, je ich viac ako 30,“ uviedla Jurinová.

Výzva podľa jej slov bude krajské zastupiteľstvo, v ktorom treba usporiadať pomery tak, „aby sa robilo pre región". "Verím, že si poradíme s akýkoľvek tímom. Som človekom spolupráce,“ skonštatovala.

Jurinovej prišiel do volebnej centrály do Žiliny zagratulovať premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO).

​Prešovský samosprávny kraj

Milan Majerský (KDH) sa poďakoval voličom za účasť vo voľbách do Prešovského samosprávneho kraja a po sčítaní vyše 80 percent hlasov začali v jeho volebnom štábe v Prešove s oslavami.

„V prvom rade chcem poďakovať voličom, tým voličom, ktorí zodpovedne pristúpili k urnám, odovzdali mi hlas. Ale samozrejme chcem poďakovať všetkým obyvateľom samosprávneho kraja a povedať im, že moja práca bude pre všetkých,“ vyhlásil Majerský. 

​Trnavský samosprávny kraj

Rozhodli konkrétne výsledky nášho päťročného snaženia. Vyhlásil to predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič, ktorý podľa neoficiálnych výsledkov volieb obhájil svoj post. Deklaruje, že chce pokračovať v naštartovanej práci pri modernizácii kraja.

Ako doplnil, je veľmi rád, že obyvatelia chcú, aby sa pokračovalo v rozrobených projektoch.

„Som presvedčený, že rozhodli výsledky našej práce, ktorá bola dielom kolektívu kolegýň a kolegov z úradu, volebného tímu, kandidátov a podporovateľov,“ uviedol Viskupič.

Prvé kroky staronového predsedu TTSK budú viesť za starostami a primátormi v kraji.

„Spolu so zvolenými poslancami sme zárukou silnejšieho kraja. So skúsenosťami s pandémiou sme pripravení zvládnuť aj ťažké časy sprevádzané energetickou krízou. Budeme pracovať na naplnení nášho plánu,“ povedal Viskupič.

​Trenčiansky samosprávny kraj

Svoj post v Trenčíne obhájil Jaroslav Baška, keď dokázal zvíťaziť s obrovským náskokom. 

„Som veľmi rád, že som získal zo županov najviac percent. Budem pokračovať v ťažkej práci, pričom máme rozpracované projekty za viac ako 120 miliónov eur,“ uviedol Baška.

Zároveň dodal, že je dôležité v tejto ťažkej dobe ľudí spájať s tým, že on tak vzhľadom na výsledok volieb aj robí.

​Nitriansky samosprávny kraj

Boj o nitrianskeho župana bol najtesnejší z celého Slovenska. Po 21 rokoch končí vo funkcii Milan Belica, ktorého vystrieda Branislav Becík.

„Ľudia si uvedomili, že je dôležitá zmena, keďže náš kraj dlho stagnoval a teraz je pripravený aj pod mojím vedením ho ďalej rozvíjať,“ vyhlásil Becík.

Zároveň dodal, že ako prvé si dá urobiť audity.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti