Toto sú primátori krajských miest. Prekvapil iba Prešov

Toto sú primátori krajských miest. Prekvapil iba Prešov
Tu sú primátori krajských míest. Zdroj: tvnoviny

Primátorské voľby poznajú všetkých svojich víťazov. Vo ôsmich krajských mestách si väčšina primátorov udržala pozíciu. Zmena nastane v Prešove. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR.

Prečítajte si tiež:

​Zoznam primátorov krajských miest:

- Bratislava: Matúš Vallo (60,19 %)
- Košice: Jaroslav Polaček (36,75 %)
- Prešov: František Oľha (37,26 %)
- Banská Bystrica: Ján Nosko (66,17%)
- Nitra: Marek Hattas (30,81 %)
- Trenčín: Richard Rybníček 72,94 %)
- Žilina: Peter Fiabáne (45,53 %)
- Trnava: Peter Bročka (44,7%)

Prečítajte si tiež:

Vallo suverénne vyhral

V hlavnom meste obhájil post súčasný primátor Matúš Vallo. Získal 60,19 percenta hlasov. Nad Rudolfom Kusým výrazne vyhral. Zablahoželal aj starostom za stranu Team Bratislava, ktorí vyhrali v mestských častiach.

Polaček: Protikandidáti nedokázali prísť s víziami

Výrazne triumfoval aj primátor Košíc Jaroslav Polaček. Za ním sa umiestnil kandidát Za ľudí Milan Lesňák s 21,25 percentami hlasov. „Celé štyri roky sa snažím pracovať čestne a transparentne. Čo ma mrzí na tejto kampani je, že protikandidáti nedokázali prísť s víziami a namiesto toho, aby ukazovali, aké mesto chceme, kričali, robili zlo a boli vulgárni. Musia žiť s tým, akí boli vulgárni a ako neuznávajú autority,“ vyhlásil Polaček.

Hattas: Beriem to s maximálnou pokorou

Staronový primátor Nitry Marek Hattas poďakoval za podporu. Zároveň dodal, že jeho mesto čaká ťažké časy a dôveru preto berie s pokorou a zodpovednosťou. Vyhral s 30,81 percentami.

​Banskobystričania si zvolili staronového primátora

Ján Nosko poďakoval voličom. „Voliči dali vysvedčenie mne a môjmu tímu. Napriek zložitej situácii, čo sa týka covidu a vojny na Ukrajine, sme zrealizovali projekty a pripravili mnoho zámerov pre nové programové obdobie. Je to dobrá vizitka a zodpovednosť. Verím, že sa nám podarí vytvoriť v zastupiteľstve synergiu,“ vyhlásil Nosko.

Prešov prekvapil

Prekvapenie sa zrejme stane v treťom najväčšom meste Prešove. Podľa priebežných výsledkov vyhral František Oľha, ktorý kandidoval za SaS, PS, Spolu, DS, ODS a Dobrá voľba a umiernení. „Vieme zatiaľ, že máme spočítanú väčšinu okrskov a náskok je zatiaľ výrazný. Vyzerá to, že sa mi podarí zvíťaziť nad Pavlom Hagyarim. Očakávali sme to, ale nie tak výrazne,“ vyhlásil Oľha, ktorý získal vo voľbách 37,26 percenta hlasov.

Myslí si, že prieskumy favorizovali Hagyariho preto, lebo bol známejší ako protikandidáti. 

Rybníček bez ohrozenia

Dlhoročný primátor Trenčína opäť obhájil svoju funkciu. S viac ako 70-timi percentami výrazne vyhral primátorské voľby.

Fiabáne nechcel predčasne oslavovať

V Žiline sa primátorom opäť stal Peter Fiabáne. Výsledok však bol nejasný až do momentu zverejnenia konečných výsledkov. Sám Fiabáne nechcel oslavovať víťazstvo ešte pred sčítaním všetkých okrskov.

Článok budeme priebežne aktualizovať.

TU nájdete všetky priebežné výsledky

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komunálne voľby 2022

Dôležité udalosti