Kto vyhral voľby? Koalícia alebo Fico s Pellegrinim? A ako dopadli extrémisti? Tu sú odpovede

Kto vyhral voľby? Koalícia alebo Fico s Pellegrinim? A ako dopadli extrémisti? Tu sú odpovede
Zdroj: TV Markíza

Spojené komunálne a župné voľby 2022 majú svojich víťazov. V noci sme spoznali aj novozvolených primátorov krajských miest a predsedov samosprávnych krajov. Víťazstvo patrí najmä demokratickej koalícii, ani jeden kandidát extrémistických strán si priazeň voličov nezískal.

Pozrite sa, ktoré politické subjekty podporili jednotlivých víťazov.

V krajských mestách nezávislí

Voličov v krajských mestách oslovili najmä nezávislí kandidáti.

Medzi primátormi, ktorí budú viesť mestá najbližšie štyri roky, sú takíto štyria – Peter Bročka v Trnave, Richard Rybníček v Trenčíne, Peter Fiabáne v Žiline a Ján Nosko v Banskej Bystrici.

V ďalších mestách zvíťazili primátori, ktorých podporuje demokratická koalícia – Matúš Vallo v Bratislave (Team Bratislava, PS, Spolu) a František Oľha v Prešove (SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, DS, ODS a Dobrá voľba a umiernení).

V Nitre obhájil post primátor Marek Hattas za nezávislé zoskupenie Tím Kraj Nitra.

Spoločného víťaza v Košiciach postavili koalícia a mimoparlamentné strany. Je ním Jaroslav Polaček (KDH, SaS, SME RODINA, ALIANCIA – SZÖVETSÉG, Strana rómskej koalície, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení, OĽANO, NOVA, Kresťanská únia, ZMENA ZDOLA).

Prečítajte si tiež:

OĽaNO má dvoch županov

Nezávislý kandidát na predsedu samosprávneho kraja zvíťazil iba v jednej župe – Ondrej Lunter v Banskobystrickom kraji. Luntera však otvorene podporoval Hlas-SD a do centrály mu prišiel zablahoželať aj jeho predseda Peter Pellegrini.

Vládne OĽaNO má po týchto voľbách dvoch županov – Eriku Jurinovú v Žilinskom kraji a Jozefa Viskupiča v Trnavskom kraji.

K výsledkom volieb sa vyjadril aj premiér Eduard Heger a šéf OĽaNO Igor Matovič:

V Trenčianskom kraji zvíťazil Jaroslav Baška, ktorého podporuje najmä opozícia, no pridala sa aj koaličná Sme rodina (Smer, Hlas, Sme rodina, SNS).

Hlas a Sme rodina sa spojili aj pri podpore nového šéfa Nitrianskej župy Branislava Becíka.

V Prešovskom kraji obhájil post župana predseda KDH Milan Majerský, ktorého podporili aj SaS, Sme rodina a Za ľudí.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti