Kedy príde zmena počasia? Už onedlho hmly ustúpia, v nížinách sa vyčasí

Most SNP zahalený v hmle v Bratislave.
Most SNP zahalený v hmle v Bratislave. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Teplotná inverzia, ktorá spôsobuje hmlu v nižších polohách, by mala v pondelok (31. 10.) vyvrcholiť. Od utorka (1. 11.) hmly ustúpia a v nížinách sa vyčasí. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

Pretrvávajúce hmly sú podľa SHMÚ spôsobené prílevom teplého vzduchu vo vyšších polohách, kde je, naopak, oblačnosť zmenšená. Začiatkom novembra by však mal na Slovensko začať prúdiť chladnejší vzduch, ktorý počasie zmení.

Prečítajte si tiež:

​„Prílev chladnejšieho vzduchu spôsobí, že sa vo vyšších hladinách ochladí a teplota vzduchu s výškou bude opäť klesať a nie stúpať (teplotná inverzia),“ vysvetlili meteorológovia. V nižších polohách to prinesie oteplenie, na horách sa, naopak, ochladí.

„Teplotná inverzia bude ešte niekoľko hodín v našej oblasti silnieť, s vrcholom približne v pondelok, ale už v utorok začne pomaly slabnúť,“ uviedol SHMÚ.

V stredu (2. 11.) by sa malo na väčšine územia krajiny definitívne ochladiť, čo prinesie rozpad inverzie. „Po dlhšom čase tak aspoň nakrátko uvidia modrú oblohu a nejaké to zubaté slnko aj obyvatelia nižších polôh,“ skonštatovali meteorológovia.

Pozrite si predpoveď počasia na nasledujúce dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.