Rozloženie síl v krajských zastupiteľstvách: Takto si mandáty podelia jednotlivé strany

Rozloženie síl v krajských zastupiteľstvách: Takto si mandáty podelia jednotlivé strany
Sčítavanie hlasov - ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Milan Drozd

V spojených komunálnych a župných voľbách 2022 si Slováci zvolili aj poslancov krajských zastupiteľstiev. Prečítajte si, ako si rozložili sily politické subjekty v jednotlivých krajoch.

Bratislavský kraj

Koalícia SaS, PS a Team Bratislava získala v krajskom zastupiteľstve 27 kresiel.

Druhou najúspešnejšou skupinou boli nezávislí kandidáti, ktorých bude v zastupiteľstve sedieť 13.

Zvyšok tvoria poslanci zo šiestich strán. Stranu obcí a miest – SOM Slovensko bude zastupovať šesť poslancov, strana Starostovia a nezávislí kandidáti bude mať dvoch poslancov, rovnako dvoch poslancov má aj Tím Ružinov.

Za Dobrú voľbu a Umiernených bude sedieť v krajskom parlamente jeden poslanec, rovnako ako za Hlas-SD a Alianciu.

Prečítajte si tiež:

Košický kraj

Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) bude v novom volebnom období výrazne obmenené. Z 57 doterajších poslancov sa podľa oficiálnych výsledkov volieb obmení až 30.

Najúspešnejšou skupinou sa stali nezávislí kandidáti, ktorí v krajskom parlamente obsadia celkovo 23 kresiel.

Z politických subjektov dosiahla najväčší zisk Aliancia, ktorá má 12 poslancov. Koalícia Smer-SD a Sme rodina dosiahla päť mandátov. Strana KDH obsadí v krajskom parlamente štyri kreslá.

Koalícia SaS, PS a Dobrá voľba a Umiernení má tri mandáty. Troch poslancov má aj strana Starostovia a nezávislí kandidáti, Hlas-SD obsadí dve kreslá, rovnako dve kreslá pripadajú koalícii OĽANO, Za ľudí, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska a Nova.

Po jednom mandáte získali koalícia Spolu-OD, DS, Šanca a ODS - Občianski demokrati Slovenska, SNS a OKS.

Prečítajte si tiež:

Nitriansky kraj

Najsilnejší poslanecký klub v Zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) bude mať strana Szövetség – Aliancia. Podľa výsledkov krajských volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, bude mať v 54-člennom zbore 18 poslancov.

Stredopravú širokú koalíciu zloženú zo strán KDH, SaS, Šanca, DS, Za ľudí, Spolu, OKS, ODS a Tím Kraj Nitra bude v krajskom zastupiteľstve zastupovať 12 poslancov. Nezávislí kandidáti získali 11 mandátov.

Strany Smer-SD a SNS bude v Zastupiteľstve NSK reprezentovať osem poslancov. Najmenej mandátov získalo zoskupenie strán Hlas-SD a Sme rodina, ktorého kandidát Branislav Becík zvíťazil v súboji o post predsedu NSK. V poslaneckom zbore ho bude podporovať päť poslancov.

Prečítajte si tiež:

Trnavský kraj

Do poslaneckého zboru Trnavského samosprávneho kraja sa po voľbách vráti 26 poslancov, 14 v aktuálnom zastupiteľstve nefigurujú.

Svoje posty obhájili šiesti poslanci z ôsmich v obvode Dunajská Streda a v obvode Galanta piati zo siedmich. Vo všetkých prípadoch išlo o poslancov strany Aliancia.

V zostave deviatich poslancov sú z predchádzajúceho zastupiteľstva v obvode Trnava šiesti a v obvode Hlohovec sú dvaja z pôvodných troch poslancov. V Skalici obhájil post jediný kandidát.

Prečítajte si tiež:

Trenčiansky kraj

Do 44 poslaneckých lavíc Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zasadne v novom volebnom období 28 poslancov z dosluhujúceho krajského parlamentu.

V zastupiteľstve bude 19 poslancov nezávislých, rovnaký počet poslancov bude mať koalícia Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS. Pravicová koalícia KDH, SaS, OKS, Dobrá voľba a Umiernení, Spolu, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Šanca bude mať v krajskom parlamente päť poslancov, jedného poslanca bude mať strana Starostovia a nezávislí kandidáti.

V budúcom krajskom zastupiteľstve bude deväť žien. V porovnaní s dosluhujúcim zastupiteľstvom ich bude o dve menej.

Prečítajte si tiež:

Žilinský kraj

V Žilinskom samosprávnom kraji (ZSK) bude pôsobiť 57 poslancov krajského zastupiteľstva, z tohto osem žien.

Celkom 30 poslancov je nezávislých. Dvanásť poslancov bude reprezentovať Hlas-SD, za koalíciu KDH, Dobrá voľba a Umiernení sa do krajského zastupiteľstva dostali ôsmi kandidáti.

Za SNS sa do parlamentu dostali dvaja poslanci, rovnako ako za Smer-SD.

Jeden mandát má koalícia OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, Za ľudí, DS, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Šanca.

Domov-NS bude taktiež mať jedného poslanca, rovnako ako koalícia Skúsme to inak, SaS, OKS.

Prečítajte si tiež:

Prešovský kraj

Nezávislí kandidáti budú mať najširšie zastúpenie aj v Zastupiteľstve Prešovského samosprávneho kraja (PSK), bude ich 27.

Šestnásť poslancov je z koalície Hlas-SD, Smer-SD, Szövetség-Aliancia, rovnaký počet má aj koalícia KDH, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Úsvit bude reprezentovať jeden poslanec, ako aj koalíciu OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena, Republiku a koalíciu Spolu, DS, Šanca, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Progresívne Slovensko. Starostov a nezávislých kandidátov dvaja.

Z predchádzajúceho obdobia obhájilo svoj post 39 poslancov, krajský parlament sa rozšíril z počtu 62 na 65.

Prečítajte si tiež:

Banskobystrický kraj

Nezávislých kandidátov v Zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bude po týchto voľbách 23. Je to najväčší podiel z celkového počtu 49.

Z politických subjektov dosiahli najväčší zisk Aliancia s deviatimi poslancami, rovnaký počet má aj koalícia SaS, KDH, Progresívne Slovensko, Spolu, OKS.

Hlas-SD bude reprezentovať päť poslancov, Sme rodinu jeden poslanec, rovnako má aj Smer a Republika, Nova a koalícia ODS - Občianski demokrati Slovenska, Šanca, DS.

Menoslov poslancov jednotlivých krajských zastupiteľstiev nájdete TU. Stačí, keď si na mape kliknete na župu, v ktorej chcete vidieť výsledky.

Pozrite si aj nasledujúcu reportáž.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti