Slovenské voľby potvrdili status quo, voliči nepotrestali vládu Hegera, píše najznámejšia americká agentúra AP

Premiér Eduard Heger vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby.
Premiér Eduard Heger vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky pre komunálne voľby. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Výsledky župných a komunálnych volieb na Slovensku potvrdili status quo, uviedla v nedeľu agentúra AP. Voliči podľa nej nevyužili sobotňajšie hlasovanie k tomu, aby potrestali koaličnú vládu premiéra Eduarda Hegera za vysokú infláciu vyvolanú rastúcimi cenami energií.

AP zdôraznila skutočnosť, že svoje posty obhájilo šesť z doterajších ôsmich županov. Jeden z dvoch nových šéfov krajov (nezávislý kandidát Ondrej Lunter v Banskobystrickom kraji) je pritom synom doterajšieho župana, zatiaľ čo druhý (Branislav Becík v Nitrianskom kraji) bol podporený jednou z opozičných aj koaličných strán (Hlas-SD, Sme rodina).

Prečítajte si tiež:

​Podľa americkej tlačovej agentúry AP to naznačuje, že slovenskí voliči  pri odovzdávaní hlasov v sobotňajších župných voľbách "uprednostnili stabilitu pred zmenou". AP tiež akcentovala skutočnosť, že príliš neuspeli ani kandidáti krajnej pravice.

Trend kontinuity bol podľa AP badateľný aj v komunálnych voľbách, keď došlo k výmene na poste primátora len v jednom z ôsmich najväčších slovenských miest (v Prešove zvíťazil František Oľha), kde však doterajšia šéfka magistrátu (Andrea Turčanová) nekandidovala.

Prečítajte si tiež:

​Celkovo najviac starostovských postov po celom Slovensku získali nezávislí kandidáti, sumarizuje AP.

Agentúra si v súvislosti s voľbami všimla aj vyjadrenie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, podľa ktorej výsledky volieb dokazujú, že voliči vo väčšine prípadov odmietli extrémizmus a populizmus a vybrali si skúsených, demokratických kandidátov.

Pozrite si Mimoriadnu reláciu TV Markíza z 30.10. k spojeným voľbám:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti