Pozrite si, ktoré strany ovládli mestské zastupiteľstvá v krajských mestách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V spojených komunálnych a župných voľbách 2022 si Slováci zvolili aj poslancov mestských zastupiteľstiev. Prečítajte si, ako si rozložili sily politické subjekty v jednotlivých krajských mestách.

V Bratislave vedie koalícia

Mestské zastupiteľstvo v Bratislave bude mať v novom volebnom období 45 členov. Najväčšie zastúpenie, až 29 kresiel, obsadia kandidáti koalície. Konkrétne strán Team Bratislava, PS a SaS, za ktoré kandidoval aj opätovne zvolený primátor Matúš Vallo.

Druhou najúspešnejšou skupinou sa stali nezávislí kandidáti, ktorí v mestskom zastupiteľstve obsadili päť kresiel.

Z politických subjektov pokračuje Strana obcí a miest - Som Slovensko, z ktorých sa prebojovalo taktiež päť kandidátov.

Tri kreslá získala strana Starostovia a nezávislí kandidáti, Tím Ružinov budú reprezentovať dvaja poslanci a do zastupiteľstva sa dostal aj Róbert Pajdlhauser, a to s podporou strán a hnutí Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia.

Prečítajte si tiež:

V Košiciach pribudne 16 nových tvárí

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach bude v novom volebnom období výrazne obmenené. Zo 41 členného zboru sa podľa oficiálnych výsledkov volieb obmení až 16 poslancov. Ďalších 25 obájilo svoj post. Okrem toho sa oproti súčasnému zoskupeniu zvýši počet žien, a to z piatich na osem.

Najúspešnejšou skupinou sa stali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia celkovo 21 kresiel.

Druhou najúspešnejšou skupinou boli poslanci za koalíciu KDH, SaS, Sme rodina, NOVA, Aliancia, Strana rómskej koalície, Dobrá voľba a Umiernení, či OĽANO, za ktorú kandidoval aj staronový primátor Košíc Jaroslav Polaček, sa do MsZ dostali. Tí získali osem kresiel.

V zostave šiestich poslancov budú v zbore zasadať poslanci za stranu Starostovia a nezávislí kandidáti.

Košičania si do mestského zastupiteľstva zvolili aj Ľubicu Blaškovičovú a Erika Weissa (Za ľudí). Mestskými poslancami budú aj Tibor Bačinský (Progresívne Slovensko), Patrik Géci (Hlas-SD), Ján Sekáč (Spolu-občianska demokracia, Demokratická strana, Šanca, ODS-Občianski demokrati Slovenska) a Andrej Sitkár (Smer-SD, SNS, Život-NS, Strana moderného Slovenska).

Trnavu prevalcovalo združenie Lepšia Trnava

Funkciu primátora obhájil nezávislý Peter Bročka. Jasnú prevahu získalo v Trnave združenie Lepšia Trnava. Z 31 poslaneckých postov obsadia ich kandidáti až 24 kresiel.

Zaujímavé je, že ako poslanci budú pôsobiť aj traja primátorovi protikandidáti, a to Marián Galbavý (koalícia deviatich pravicových strán), Branislav Baroš (Starostovia a nezávislí kandidáti) a Matej Lančarič (nezávislý), ktorý získal aj najviac hlasov zo všetkých zvolených poslancov.

Celkovo sa obmení len osem kresiel, 23 poslancov pokračuje v práci z predošlého volebného obdobia. V zostave je päť žien, doteraz ich bolo šesť.  

Prečítajte si tiež:

Nezávislá Nitra

V Mestskom zastupiteľstve v Nitre budú mať v novom volebnom období najvýraznejšie zastúpenie nezávislí poslanci. Tí obsadia 16 z celkového počtu 31 poslaneckých kresiel.

Poslanci združenia Tím Kraj Nitra získali v komunálnych voľbách deväť mandátov, štyri poslanecké kreslá obsadia nominanti koalície Demokrati Slovenska, Dobrá voľba a Umiernení, Hlas-SD a Sme rodina.

Po dvoch mandátoch budú mať v mestskom parlamente DS, KDH, OKS, ODS – Občianski demokrati Slovenska, SaS, Spolu, Šanca, Za ľudí.

O kreslo poslanca sa uchádzalo 170 kandidátov. Svoj mandát obhájilo 20 súčasných poslancov. Aj v tomto meste sa v nadchádzajúcom volebnom období zvýši počet žien, a to zo šesť na desať.

Pestré zastúpenie Prešova

Mestské zastupiteľstvo v Prešove bude mať v novom volebnom období 31 členov. Najväčšie zastúpenie, 8 kresiel, obsadia kandidáti politickej skupiny. Konkrétne strán SaS, Progresívne Slovensko, Spolu, DS, Šanca, ODS - Občianski demokrati Slovenska, DOBRÁ VOĽBA a Umiernení.

Druhou najúspešnejšou skupinou sa stali nezávislí kandidáti, ktorí v mestskom zastupiteľstve obsadili tiež osem kresiel.

Z politických subjektov prekvapila KDH s piatimi kreslami. Potom pokračuje politické spojenie Hlas - sociálna demokracia a aliancia Szövetség so štyrmi kandidátmi.

Tri stoličky obsadili aj kandidujúci za stranu Smer – sociálna demokracia, za ktorých sa prebojovali dvaja poslanci z politickej skupiny OĽaNO, Nova, KÚ a Zmena zdola.

Jeden mandát získali Starostovia a nezávislí kandidáti.

Väčšina poslancov už v mestskom zastupiteľstve zasadala, novými poslancami za mesto Prešov budú piati zvolení kandidáti.

Prečítajte si tiež:

Žilina si vybrala aj Smer-SD a KDH

Zemetrasenie sa na pozícii primátora nekonalo ani v Žiline, kde opäť vyhral nezávislý Peter Fiabáne. Aj v tomto krajskom meste je mestské zastupiteľstvo zložené z 31 poslancov, pričom 26 zvolených poslancov sú nezávislí kandidáti.

Z politických subjektov je najúspešnejší Smer – sociálna demokracia, ktorého kandidáti obsadia dve kreslá. Zvyšné štyri miesta zostali pre poslancov strán KDH, Progresívne Slovensko a Hlas – sociálna demokracia.

Markantný rozdiel je však v počte hlasov u prvého a posledného zvoleného poslanca. Najviac hlasov zo všetkých získal Peter Cibulka, a to 2255 a najmenej, len 587 ľudí, zakrúžkovalo Antona Kozlíka.

Trenčín išiel na istotu

Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne bude mať v novom volebnom období 25 členov. Na ich čele je znovuzvolený primátor Richard Rybníček, ktorého dojímavý prejav si môžete vypočuť TU.

Najúspešnejšou skupinou sa stali nezávislí kandidáti, ktorí obsadia celkovo 19 kresiel.

Za nimi nasleduje politický subjekt Hlas – sociálna demokracia s tromi poslancami. Dve kreslá obsadila politická skupina zložená z SaS, KDH a OKS. Napokon v zastupiteľstve získalo jedno kreslo aj Progresívne Slovensko.

Prečítajte si tiež:

Nezávislá je aj Banská Bystrica

Post primátora Banskej Bystrice tretíkrát obhájil nezávislý kandidát Ján Nosko. Nie je však jediný, kto sa posadí do mestského zastupiteľstva bez politickej nálepky. Z 31 zvolených poslancov je totiž nezávislá väčšina, konkrétne 25.

Politická skupina SaS, KDH, Progresívne Slovensko, DS, ODS - Občianski demokrati Slovenska a ŠANCA budú mať v mestskom parlamente dvoch poslancov. Do zastupiteľstva sa dostali aj dvaja kandidáti strany Hlas – sociálna demokracia.

Po jednom kresle obsadia poslanci politických strán SNS a Sme rodina.

V zastupiteľstve aj naďalej prevládajú mužskí poslanci, žien bude v nadchádzajúcom období zasadať šesť.

Viac sa dozviete v reportáži v hornej časti článku.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Komunálne voľby 2022

Dôležité udalosti