Prelomový rozsudok: Súd uznal manželom rovnakého pohlavia právo na trvalý pobyt

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žilinský krajský súd zrušil rozhodnutie úradov, ktoré odmietli dať trvalý pobyt manželovi slovenského občana. Na Slovensku ide o prelomový rozsudok.

Problém bol v tom, že ide o homosexuálny pár a Slovensko takéto manželstvá neuznáva. Podľa súdu ale v tomto prípade došlo k neoprávnenej diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a porušenia práv na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Prípad vrátili cudzineckej polícii na opätovné rozhodnutie. Slovák, ktorý so svojim manželom žije v Argentíne, hovorí o veľkom výsledku nie len pre nich samotných.

Slovák Jakub Šanko žil niekoľko rokov v Argentíne, kde sa dal dokopy s Marianom Ruizom. Keď sa rozhodli presťahovať na Slovensko, tunajšie úrady Argentínčanovi odmietli udeliť trvalý pobyt.  Dôvodom bolo, že pochádza z tretej krajiny a ich manželstvo je v rozpore so zákonom o rodine.

Ruiz a Šanko sa nevzdávali a prípad dotiahli až pred súd a ten rozhodol v ich prospech. Rozsudok môže byť dôležitým precedensom pre ďalšie LGBTI+ páry na Slovensku.

„Sme veľmi spokojní. Prvýkrát sa nám podarilo nastaviť trend. Ľuďom v našej situácii sa trošičku otvoria deje. Potom, ako to dnes vybuchlo, mi prišli správy od Slovákov a Sloveniek, ktoré sú v rovnakej situácii,“ povedal Šanko pre TV Markíza.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti