Po voľbách máme rekordný počet rómskych starostov. Podľa odborníka je to správna cesta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po komunálnych voľbách máme rekordný počet rómskych starostov. Spravovať budú 52 obcí. Na východnom Slovensku si zvolili aj kandidátov s kriminálnou minulosťou.

„Musím poďakovať aj majorite, lebo vyše 80 hlasov nám dali ľudia z majority,“ povedal novozvolený starosta Žehni Atila Géňa.

Za starostu ho zvolili aj pred štyrmi rokmi. No Ústavný súd vtedy voľby zrušil, pretože zatajil svoju kriminálnu minulosť. Odsúdený bol za viaceré trestné činy vrátane sexuálneho zneužívania maloletého chlapca.  

Prečítajte si tiež:

Novozvolený starosta býva u príbuzných a trvalý pobyt má evidovaný na Obecnom úrade. Mnohí mu preto vyčítajú, že je bezdomovcom.

Novým starostom v Chminianskych Jakubovanoch sa stal doterajší zastupujúci starosta, ktorý sa funkcie ujal po smrti svojho predchodcu. Gejza Červeňák hovorí, že pre ľudí chce spraviť všetko, čo sa dá.

Aj on bol už v minulosti súdne trestaný. Starosta sa k tomu nechcel vyjadrovať.

Obec sa zviditeľnila pred voľbami, pretože tu ktosi manipuloval s hlasovacími lístkami. Museli ich preto dodatočne označiť ďalšou pečiatkou. Podozrenie z marenia volieb vyšetrujú policajti. 

Obaja novozvolení starostovia majú stredoškolské vzdelanie a veria, že spravovať obec zvládnu.

Podmieňovanie kandidatúry vzdelaním by bolo protiústavné, za starostov môžu byť preto zvolení aj občania len s ukončenou základnou školou. Čo najskôr by si mali naštudovať potrebné zákony i kompetencie. Oporou by im malo byť aj obecné zastupiteľstvo.

„Už máme príklady a čas nám ukázal, že nie jednoducho a možno v problémoch, ale v obciach, kde rómski starostovia pôsobia, je to správna cesta,“ myslí si Peter Németh z Rómskeho inštitútu.

Prečítajte si tiež:

Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Jána Hera pribudlo na Slovensku 15 rómskych starostov.

Rómovia by svojich starostov mohli mať vo vyše 170 obciach, v ktorých tvoria väčšinu. Paradoxne ich však teraz v ôsmich obciach nahradia novozvolení nerómski starostovia.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.