Členovia okrskových komisií hovoria o náročnej volebnej noci. Problémy im vraj robil štatistický úrad

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak rozmýšľate nad členstvom v okrskovej komisii v ďalších spojených voľbách, pripravte sa na dlhý deň a dlhú noc. Niektoré komisie poriadne nadčasovali. Aj neúspešní kandidáti si museli počkať. Svoje výsledky zistili až v nedeľu na obed.

Vôbec prvýkrát spracúval Štatistický úrad výsledky dvoch volieb súčasne a taktiež prvýkrát výlučne elektronicky. Pre predsedov okrskových komisií to znamenalo, že zápisnice už nemuseli niesť na mestský úrad fyzicky. A práve preto očakávali, že sa skončia skôr.

„Mali sme aj najstaršiu občianku v rámci členstva o volebnej komisii a aj starších ľudí a pre týchto to bolo z môjho pohľadu najviac náročné,“ povedala členka komisie Zuzana Havrilová.

Aj členka okrskovej komisie Barbora Petrášová priznala, že to bolo netradične zdĺhavé. Po elektronickom odoslaní zápisnice zo župných volieb museli okrskové komisie čakať na telefonické potvrdenie od obvodovej komisie.

„Tá okamžite po obdŕžaní odpisu telefonovala zapisovateľovi alebo predsedovi príslušnej volebnej komisie s tým, že činnosť pri voľbách do OSK môže ukončiť a môže pristúpiť k sčítavaniu hlasov do orgánov samosprávy a obcí. Celá záležitosť netrvala dlhšie ako 3 - 4 minúty,“ povedal zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Prešove pre voľby do orgánov samosprávnych krajov Branislav Mičieta.

Prečítajte si tiež:

„O 23.15 h sme skončili počítanie a poslali sme výsledky štatistickému úradu, avšak čakali sme až do približne 1.45 h, keď nám potvrdili prijatie hlasov a my sme mohli ďalej pokračovať,“ reagovala Petrášová.

„V čase najväčšej vyťaženosti od 23.30 h do 2.00 h mohol proces spracovania trvať aj jednu hodinu, čo bolo spôsobené väčším rozsahom práce na OSÚ, ale aj zdržaním pri odsúhlasovaní správnosti zápisníc Obvodnou volebnou komisiou,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Na vyhodnocovaní výsledkov volieb pracovalo 860 zamestnancov Štatistického úradu. Zatiaľ čo víťazi župných volieb boli známi už v sobotu pred polnocou, zloženie mestských a obecných zastupiteľstiev sme sa dozvedeli až v nedeľu napoludnie.

„Pri týchto župných a komunálnych voľbách išlo takmer o 53-tisíc kandidátov a obsadzovalo sa 23-tisíc postov. Takýto rozsah dát v priebežnej fáze nebolo možné zverejňovať,“ uviedla Morháčová.

Prečítajte si tiež:

Neúspešní kandidáti na starostov a primátorov si tak na svoj počet hlasov museli počkať až do oficiálnych výsledkov. Štatistický úrad totiž nie je povinný zverejňovať priebežné poradie.

Podľa IT odborníka by sa priebežné, ale aj celkové výsledky dali zverejniť aj skôr. Chýbajú nám však k tomu prostriedky.

„Keby mal Štatistický úrad lepšiu techniku, lepšie pripojenie na internet a viac ľudí, tak by to bolo aj skôr, oveľa skôr, do troch hodín by sme vedeli výsledky,“ myslí si Ondrej Macko z touchIT. Štát by však musel do informačných systémov investovať ďalšie milióny eur.

Ani to by však nepomohlo v prípade, ktorý sa stal v Bratislave. Denník N upozornil, že vo viacerých okrskoch spravili pri počítaní hlasov chybu a asi 2500 hlasov pre Matúša Valla omylom prirátali jeho protikandidátovi Andrejovi Trnovcovi.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.