Je moratórium prežitkom? Aj počas týchto volieb vznikali sporné situácie, zákon je však bezzubý

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je moratórium prežitkom? Aj počas týchto volieb vznikali absurdné situácie, kedy nebolo jasné, čo sa môže a čo nie. Zákon je tak mnohokrát bezzubý. Názory na zrušenie moratória sa rôznia.

Pozvánky na voľby či posledné pripomenutie pred zatvorením volebných miestností. Politici využívajú sociálne siete aj v čase moratória. Nie je to platená reklama, no niektoré príspevky sú minimálne na hrane zákona.

„Štátna volebná komisia dostala niekoľko desiatok podnetov. Postupne ich budeme vyhodnocovať, lebo nie každý podnet automaticky znamená, že bolo porušené moratórium,“ povedal člen štátnej volebnej komisie Marián Giba.

Prečítajte si tiež:

Po každých voľbách sa naskytá otázka, či je moratórium prežitok. Hru zmenili sociálne siete. Právo je pri množstve príspevkov v podstate nevymožiteľné.

„Som zástancom zrušenia moratória ako takého. Považujem za jednak podceňovanie schopností občanov vyhodnotiť aj svoje preferencie, ale najmä za obmedzenie prístupu občanov k informáciám,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.

V parlamente panujú rozdielne názory. Napríklad SaS sľubovala vo svojom predvolebnom programe v roku 2020, že moratórium obmedzí len na deň konania volieb. Vládna koalícia sa však jeho zrušením nezaoberá.

„Ak by sa do budúcna výrazne nejakým spôsobom porušovalo moratórium, alebo narúšalo by to voľby, je úplne v pohode baviť sa o tom a prísť s nejakým riešením. Ale momentálne to vnímam tak, že tak, ako to je, je to v poriadku,“ hovorí predseda poslaneckého klubu OľaNO Michal Šipoš.

Prečítajte si tiež:

Podľa Gibu však porušenie moratória nemá bezprostredný vplyv na výsledky volieb.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti