Novinka pre cyklistov v Trenčíne: Elektrický eskalátor spojí centrum s vybudovanými cyklotrasami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novinku pre cyklistov, ktorá by mohla výrazne zlepšiť podmienky, ak trasu križuje napríklad prudké schodisko, testujú v Trenčíne. Tzv. cykloeskalátory sa bežne používajú v Holandsku či Belgicku. Trenčania ho prijali nadšene aj rozpačito. 

Podchod spája centrum mesta s okolitými cyklotrasami. Strmé a pomerne dlhé schodisko by už nemalo robiť cyklistom žiadny problém. Elektrický eskalátor vytlačí bicykel za nich. 

„Človek stlačí predným kolesom tlačidlo, to je taká oceľová plocha, vtedy sa rampa spustí, predným kolesom vyjde na pohyblivú bielu rampu. Stlačí prednú brzdu a nechá bicykel ťahať na hor a keď zadné koleso tiež vyjde na rampu, stlačí aj zadnú brzdu,“ vysvetľuje koordinátor projektu Peter Žiak.

Prečítajte si tiež:

„U mladších cyklistov to ide celkom ľahko, tí to zvládajú, starší samozrejme majú trošku problém. Takže tu by sme možno chceli poprosiť ich deti, aby im to vysvetlili, alebo aj okoloidúci, aby im trošku pomohli,“ dodáva hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Podchod pod hasičskou ulicou patrí medzi najfrekventovanejšie v Trenčíne. Denne tadiaľto prejde aj 500 cyklistov.

Mesto za systém zaplatilo 17-tisíc eur, z toho 5-tisíc získali z nadácie. Inšpirovali sa manuálom občianskeho združenia Cyklokoalícia. 

Prečítajte si tiež:

„Riešenie nie je lacné, ale pokiaľ v meste existujú body, ktoré tvoria výraznú bariéru pre pohyb na bicykli, stojí to za to a je potrebné tieto miesta vyriešiť,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície.

Ak sa eskalátor v Trenčíne osvedčí, plánujú ho osadiť aj na iných problematických miestach.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti