Do stanového mestečka v Kútoch sa nasťahovali migranti. Pomôcť im chcú aj miestni

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Migranti ešte ráno spali hlava na hlave na železničnej stanici v Kútoch. Postupne ich presunuli do neďalekého stanového mestečka. V utorok by už mali nocovať tam.

Ešte v pondelok ležali na zemi aj vo vstupnej hale. Ľudia, ktorí išli ráno do práce, sa museli k okienkam predierať pomedzi spacáky. Dnes je už hala prázdna, je ich tu vraj už o polovicu menej, asi 50. Aj tých by mali počas dňa presunúť do stanového mestečka.

Ráno pre nich policajti začali chystať raňajky. Následne išli po migrantov na stanicu.

Pomocou prekladača v telefóne policajt vysvetľoval, že tí, ktorí majú potrebné papiere, sa môžu ísť najesť k stanom.

Medzi migrantmi sú aj dve deti, deväťročný a jedenásťročný chlapec. Ten k stanom kráča s barlou. V Sýrii prišiel počas výbuchu o nohu aj o ruku. Migrantov ešte doobeda vyšetrili a urobili aj testy na COVID-19.

Prečítajte si tiež:

„Včera nám do skalickej nemocnice priviezli pacienta v akútnom stave. Volal som na pohotovosť, tam bolo treba vypustiť apses, čo nebudeme robiť v týchto podmienkach poľných, ale bežné veci budeme robiť v stane,“ lekár povedal Vladimír Krčméry.

V stanoch sa ešte nekúrilo. Vonku ale bolo príjemné počasie a tak sa už migranti zdržovali v okolí stanov.

Prednosta Okresného úradu v Senici potvrdil, že do mestečka nasťahovali postele, spacáky, deky a pripravili aj výdaj stravy a napojenie na vykurovanie.

Prečítajte si tiež:

Ako dlho budú kontroly na slovensko-českých hraniciach trvať, nikto nevie. Miestni chcú pomôcť, varia polievku a darujú aj oblečenie. Najviac potrebujú ponožky a spodnú bielizeň.

Niektorí majú zároveň aj obavy, či sa zo stanového mestečka nestane niečo väčšie.

Okrem stanov pripravujú aj dočasné ubytovanie v budove pošty. Upratujú skladové priestory, ktoré budú vykurované. Sú tam aj toalety. Využiť by ich chceli predovšetkým pre ženy a deti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti