Volebný unikát: Viedol obec v Česku, teraz bude starostovať na Slovensku

Volebný unikát: Viedol obec v Česku, teraz bude starostovať na Slovensku
Na archívnej snímke z roku 2018 Peter Staňo ešte ako starosta českej obce Hrčava. Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Narodil sa v Třinci, jeho mama je Češka, otec Slovák. Farmár z trojmedzia Peter Staňo, ktorý má dvojité občianstvo, bol starostom najvýchodnejšej českej obce Hrčava, teraz povedie susedné, ale už slovenské Čierne na Kysuciach, v ktorom vyrastal. V rámci česko-slovenského priestoru ide zrejme o unikát.

Staňo bol starostom českej Hrčavy v rokoch 2010 až 2018. Potom už nekandidoval, znechutila ho totiž obmedzenosť tamojších starousadlíkov. O post starostu v susednom Čiernom sa prvýkrát uchádzal v roku 2018.

Podarilo sa mu to až teraz, aj napriek tomu, že získal o 76 hlasov menej, ako pri prvom „pokuse“. Získal 43,6 percenta hlasov. Bolo to celkom tesné, svojho hlavného súpera Petra Najdeka porazil o 21 hlasov.

Prečítajte si tiež:

​Rodina Staňových sa živí výrobou syrov a mliečnych výrobkov, ale aj iných domácich produktov. Teraz sa však jej hlava bude sústrediť na starostovské remeslo.

„Mojou absolútnou prioritou je dokončenie a schválenie strategického rozvojového plánu obce Čierne. Ide o plán sociálneho a hospodárskeho rozvoja, kde by sme mali po verejnej diskusii s občanmi určiť smerovanie našej dediny na najbližších aspoň desať rokov,“ povedal o ambíciách v pozícii starostu obce Peter Staňo pre portál My Kysuce.

Financie na realizáciu projektov chce získavať hlavne z mimorozpočtových zdrojov – najmä z eurofondov.

Nový starosta Čierneho hovorí, že chce zapracovať aj na propagácii obce, aby mohla viac ťažiť z cestovného ruchu. Trojmedzie, teda pohraničie troch štátov – Slovenska, Čiech a Poľska, má veľký potenciál prilákať turistov zo všetkých troch krajín.

„Toto sa tu nedeje, musíme to zmeniť. Nie sme od toho ďaleko, chýba možno také malé „ohnivko“. Finálny efekt bude skvelý. Vzniknú nové pracovné príležitosti, do obce bude prúdiť viac peňazí, do obce sa vráti život. To potrebujeme a spoločne to aj dokážeme,“ dodal Staňo.

Pozrite si aj mimoriadnu reláciu k výsledkom volieb:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.