Budova v Bratislave, kam denne chodia tisíce ľudí, má problémy so statikou

apolloweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Z Apollo biznis centra 1 už dve firmy evakuovali svojich ľudí.

Biznis centrum, v ktorom sa denne pohybujú tisíce ľudí, má vážne problémy so statikou. Podľa posudku, ktorý má Markíza k dispozícii, hrozí v krajnom prípade dokonca reťazové zrútenie.

Z Apollo biznis centra 1 už dve firmy evakuovali svojich ľudí. Za statiku je zodpovedný muž, ktorý bol aj pri zrútení strechy v neďalekom komplexe Trinity.

Podľa najnovšieho posudku, ktorý sme získali, má zásadné problémy so statikou. Na viacerých miestach je preťažená o 10 percent či polovicu, na jednom ale dovolené namáhanie dosahuje až 250 %. V krajnom prípade tak budove hrozí reťazové zrútenie.

Banka CITI Bank s priestorov bizniscentra dokonca evakuovala svojich zamestnancov a pred jej dverami visí len strohé vysvetlenie, že tu nie sú z dôvodu neočakávaných technických problémov.

Veľmi podobný oznam vyvesila aj spoločnosť Accenture, ktorá z Apolla tiež stiahla svojich ľudí.

To, že budova vôbec nie je v poriadku, ale nehovorí len posudok, ktorý máme v rukách. Potvrdil to už aj stavebný úrad. Vyzval správcu budovu, aby vykonal nevyhnutné preventívne opatrenia.


Statický posudok pred výstavbou biznis centra pritom robil Ján Tomčáni. Ktorý okrem iných budov stál aj pri projekte Trinity, ktorému sa v roku 2012 zrútila strecha. Tomčáni dnes tvrdí, že v Apolle je to vec názoru.

Pikantné je, že v tejto budove až do svojho zrušenia sídlilo aj Ministerstvo výstavby a dodnes tu nájdete aj štátnu Národnú diaľničnú spoločnosť.

Budovu Apollo Biznis centra 1 postavil pred vyše desiatimi rokmi jeden z najväčších slovenských developerov HB Reavis. Dnes ju však vlastní nemecký vlastník. Počas celého dňa sme sa od oboch pokúšali získať stanovisko.

Výsledkom nášho celodenného snaženia bola napokon tlačová správa od vlastníka, z ktorej sme sa dozvedeli, že Apollo 1 sa ide modernizovať.

"V priebehu prípravných prác na priestoroch pre nových nájomníkov boli v konštrukcii budovy odhalené niektoré nedostatky, ktoré vyžadujú okamžitú pozornosť," odznelo v tlačovej správe.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján tomčáni

Dôležité udalosti