Hoax týždňa: V referende ľudia naozaj rozhodovali o americkej základni na Sliači

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa tentoraz venovali referendu v Sliači o nereálnom probléme, ale i spochybňovanie polohy strelca, ktorý zabil dvoch ľudí na Zámockej ulici v Bratislave.

Odborníci v relácii Hoax týždňa diskutovali s moderátorom Martinom Prôčkom o falošných správach a hoaxoch, ktoré sa na Slovensku šírili posledných sedem dní. Hosťami boli analytička Globsecu Dominika Hajdu, psychologička zo Zvoľ si info Kristína Blažeková a Tomáš Kriššák, odborník na informačnú bezpečnosť.

Najväčšia volebná akcia v histórii Slovenska rozprúdila vody aj na dezinformačnej scéne. Hoaxom týždňa je referendum o nereálnom probléme. V meste Sliač hlasovali obyvatelia o výstavbe americkej základni na najbližšom letisku.

„Akonáhle by sa niečo takéto začalo budovať, my ako mesto, ktoré susedí s pozemkami, by sme museli dať k tomuto územnému plánu stanovisko,“ povedala primátorka mesta Ľubica Balgová.

Plánuje teda americká vláda postaviť na Slovensku novú základňu? „Podľa oficiálnych zdrojov nie. Tieto dezinformácie majú pôvod ešte v roku 2020, kedy rôzne dezinfo weby začali šíriť správu o tom, že USA nám anektovalo letisko na Sliači. Prípadne o tom, že plánovaná rekonštrukcia slúži na vybudovanie jadrovej základne USA. Hoci doteraz na tvrdenia nemáme fakty, napriek tomu sa šíria,“ priblížila Kristína Blažeková.

Štát nedokázal poraziť ani „mikrohoax“

Ministerstvo obrany aj polícia tieto dezinformácie opakovane odmieta a dáva na pravú mieru. Napriek tomu v niektorých ľuďoch vzbudzujú obavy.

„Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo dostatočné množstvo obyvateľov. Zároveň si poslanci odsúhlasili, že referendum pôjde so záväzným odporúčaním, takže jeho výsledky platia aj pri nižšej účasti ako 50 percent. Teoreticky vie mestské zastupiteľstvo na jeho základe podniknúť kroky. Je otázne, aké kroky chce podniknúť, keďže ide o fiktívnu udalosť,“ hovorí Dominika Hajdu.

​Štát pravidelne informoval o tom, že informácia o americkej základni v Sliači je nepravdivá. Napriek tomu ale podľa Tomáša Kriššáka nespravil dosť.

„Vidíme, že celoplošná komunikácia nemusí byť dostatočná. Štát by sa mohol zamerať aj na to, že hybridné hrozby sa u nás realizujú aj v mikroregiónoch. Mal spraviť kampaň alebo priamo informovať tých občanov, ktorých sa to týka. V tomto prípade približne 4000 ľudí, ktorí bývajú v okolí,“ vysvetlil odborník.

Prečítajte si tiež:

​V Hoaxe týždňa sme pri téme volieb ešte zostali. Mnohí podozrievali, že zmena času z letného na zimný poslúži na manipuláciu volieb. Niektorým sa zas zdalo, že volebné miestnosti boli otvorené krátko.

„Štatistický úrad prvýkrát zverejňoval výsledky volieb súbežne na samostatnej webstránke. Dáta aktualizoval približne každých 30 minút. Aby nevznikla chyba v systéme pre spracovanie výsledkov, na 70 minút sa zastavil. Cieľom bolo predísť nezrovnalostiam počas nahadzovania výsledkom,“ vysvetlila Dominika Hajdu.

Vráťme sa k streľbe na Zámockej. Táto téma je na sociálnych témach stále populárna. Objavilo sa napríklad spochybňovanie polohy strelca, ktorý spáchal samovraždu.

Celú reláciu, kde sa dozviete aj viac o tejto téme, nájdete vo videu vyššie.

Predchádzajúcu časť relácie Hoax týždňa si pozrite tu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.