Lyžiarske strediská sezónu otvoria bez problémov. Po novom roku môže byť všetko inak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

So zdražovaním musia túto zimu bojovať aj lyžiarske strediská. Zhodujú sa v tom, že bez zdražovania by neprežili. Prísť s drastickými sumami za skipasy nemôžu, pretože by odradili turistov. Pred sezónou sú preto opatrní, obávajú sa najmä, čo bude od januára.

Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk na Slovensku sa pripravujú na otvorenie. Príde už o niekoľko týždňov. Menšie strediská veria, že snehu bude dosť a zvládnu energetickú krízu. Ak to všetko vyjde, sezóna sa podarí. Ak nie, bude pred nimi existenčná otázka. Obávajú sa najmä nového roka, ktorý prinesie zvýšenie cien energií.

Vnímajú to aj na Krahuliach neďaleko Banskej Bystrice. „Zdražovať budeme určite, a to o desať až pätnásť percent. Cenovky sa zmenia pri vstupnom aj v bufetoch,“ potvrdil majiteľ Ski Krahule Michal Urblík.

Skipas pre dospelého návštevníka na jeden deň tu stál minulý rok 28 eur. Po novom by si lyžiari mali pripraviť o tri či štyri eurá viac. Po zimných prázdninách, kedy býva sezóna v plnom prúde, by ale ceny mali zlacnieť.

Väčšinou otvárajú v období vianočných sviatkov. Ak bude priať počasie, do Silvestra lyžovačke nebude brániť nič. Drahšie energie ale môžu znamenať problém práve po tomto dátume.

„Zazmluvnené ceny máme v tomto roku veľmi dobre. Otázkou je, čo bude od prvého januára. Ak pôjdeme podľa spotových cien, neviem ako to dopadne. V prípade, že nebude zima a nebudeme mať zasnežený kopec, možno aj zatvoríme,“ pripustil Urblík.

Zasnežovanie iba do konca roka

Menšie lyžiarske stredisko Selce-Čachovo, ktoré je ešte bližšie k Banskej Bystrici, plánuje otvoriť sezónu v novembri. Zatiaľ iba s detským areálom, v tomto stredisku sa totiž koná mnoho lyžiarskych zájazdov zo škôl.

Neskôr v decembri by mali byť dostupní aj pre ostatných návštevníkov na hlavnej zjazdovke. Stredisko ponúkalo skipas na jeden deň pre dospelého lyžiara za 20 eur. Tento rok hlásia, že ceny dvihnú o dve či tri eurá.

Podobne to vidia aj o sto kilometrov ďalej, v lyžiarskom stredisku Podbanské. Tu plánujú otvoriť koncom decembra, spravidla začínajú sezónu deň po Štefanovi.

„Samozrejme, sme závislí od snehových podmienok. Ak by boli tento rok vynikajúce, môže sa stať, že spustíme sezónu aj o týždeň skôr,“ pripustil vedúci strediska Jozef Bachleda.

V Podbanskom sú odkázaní najmä na prírodný sneh, zasnežovanie je iba doplnkové. A práve preto ani oni nevedia, čo presne ich čaká. „Maximálne si môžeme zasnežovať do konca decembra, pretože od nového roku máme vyššiu sadzbu na elektrinu,“ pripomína Bachleda.

Skipasy budú o niečo drahšie aj tu. Prevádzkovateľ ale ubezpečuje, že návštevníci sa veľkého skoku báť nemusia.

„Všetky prevádzkové náklady idú hore, bohužiaľ, ceny musíme dvihnúť aj my. No o aké konkrétne zvyšovanie pôjde, zatiaľ nie je jasné. Finálne sumy aktuálne riešime. Celkovo ich máme nastavené pomerne nízko, preto s veľkým nárastom nerátam,“ dodáva.

Skipas ako letenka

V priebehu decembra plánujú naštartovať sezónu aj najväčšie strediská vo Vysokých Tatrách. V Jasnej chcú otvoriť 3. decembra, na Štrbskom Plese by mohli návštevníci lyžovať od 10. decembra a v Tatranskej Lomnici od 17. decembra.

Konkrétne tu majú nakúpené na celú zimnú sezónu, takže pripravujú otvorenie s komplexnou ponukou. S miernym nárastom cien počítajú.

„Navýšenie cien bude len kozmetické, predpokladáme, že to bude približne o desať percent a ani zďaleka nezodpovedá navýšeniu cien vstupov,“ priblížil hovorca Tatry Mountain Resorts Marián Galajda.

Skipas pre dospelého lyžiara na jeden deň stál napríklad v Jasnej minulý rok 59 eur, po navýšení o 10 percent by sa tak mala cena pohybovať okolo 65 eur.

Pripomína, že najvýhodnejšie ceny budú vždy v online predpredaji, ktorý štartujú v polovici novembra. „Skipasy predávame ako letenky, teda za flexibilné ceny a bude na návštevníkovi, či sa rozhodne vybrať si menej atraktívny termín lyžovačky za nižšiu cenu alebo sa rozhodne pre niektorý deň v top sezóne, kedy je o lyžovačku väčší záujem a aj cena bude vyššia,“ priblížil.

Galajda už pred časom zdôraznil, že ceny musia ísť nahor všade. „Bude na samotnom lyžiarovi, aby si vybral, kde bude preňho pomer cena a výkon  akceptovateľný,“ myslí si.

Ak budú mať problémy strediská, budú ich mať aj hotely, penzióny, reštaurácie alebo napríklad aj pekárne, akvaparky a ďalšie služby v regiónoch závislé od lyžiarov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti