Za prívalové dažde aj extrémne suchá si môžeme sami. Ukážeme vám, ako sa dá voda v lesoch zadržať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prívalové dažde alebo, naopak, extrémne suchá. Za tieto výkyvy počasia, ktoré posledné roky trápia aj Slovensko, si môžeme sami. Naše lesy nedokážu zadržiavať vodu v pôde a tá nekontrolovateľne uniká do riek. Odborníci v Rajeckej doline ukázali, pomocou ťažkotonážneho bagra, ako sa voda v lesoch dá zadržať.

Príčinou povodní alebo, naopak, sucha sú podľa odborníkov na vodu tzv. približovacie lesné cesty, po ktorých sa zvažuje drevo.

„V našich lesoch je obrovské množstvo zhutnených pôd po ťahaní ťažkými strojmi a po tejto ploche odteká voda nenávratne do vodných tokov,“ vysvetľuje konateľ NO Kvapka Rajecká dolina Jan Husák.

Prečítajte si tiež:

To je jasný príklad toho, ako ťažké mechanizmy pri zvažovaní dreva zničili zvažnice.

„Stále máme horšie suchá a povodne a to máme z toho, že poľnohospodárska pôda sa zle obhospodaruje a takisto aj v lesoch,“ dodáva Štefan Vaľo z OZ Voda je život.

Kľúčom k úspechu je zhutnenú pôdu narušiť. Nato sme si museli vyšliapať na jeden z hrebeňov nad Rajeckú dolinu, kde už 25-tonový bager pracoval. Bagrom stačí narušiť jedným ťahom pôdu a vďaka tomu ňou môže voda tiecť a nasiaknuť. Týmto procesom navrátia funkciu pôdnym pórom.

Zdravá pôda v lese pojme 400 až 500 litrov vody na jeden kubický meter, zatiaľ čo zhutnená pôda len desiatky litrov.

Zatiaľ zmapovali len tretinu Rajeckej doliny a kritických miest našli stovky. Bude trvať desaťročia, kým dajú krajinu do poriadku. Cieľom tejto iniciatívy je, aby sa v budúcnosti z Rajeckej doliny stala akási ukážková krajina vodozádržných opatrení.

Ako to tam vyzeralo, si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.