Starosta malej dedinky nafúkal za volantom a odsúdili ho. Vo voľbách však uspel znova

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Starosta dedinky Beňadikovce na severovýchode Slovenska nafúkal za volantom. Hoci ho právoplatne odsúdili, kandidoval a ako jediný kandidát aj vyhral. 

Stratu mandátu a zákaz kandidovať ukladá zákon tomu, kto bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. Mal to byť aj prípad Ladislava Šotika, ktorý v septembri skončil v policajnej cele. 

Policajti mu namerali 1,3 promile alkoholu. Bol jediným kandidátom na starostu.

„Správa o právoplatnom rozhodnutí v trestnej veci vo vzťahu k odsúdenému bola v predmetnej trestnej veci okresným súdom doručená Okresnému úradu Svidník, Odboru všeobecnej vnútornej správy dňa 13. septembra 2022 na vedomie,“ uviedla hovorkyňa súdov v Prešovskom kraji Ivana Petrufová.

Ladislav Šotik dostal peňažný trest a keďže ho akceptoval, hľadia na neho ako na bezúhonného. 

„Uložený peňažný trest odsúdený uhradil dňa 16. septembra t. r. v plnej výške, o čom okresný súd upovedomil príslušný register Generálnej prokuratúry,“ informovala Petrufová.

Pýtali sme sa aj samotného starostu, ako vníma celú situáciu.

„Peňažný trest sa uhradil. Kontaktoval ma aj volebný odbor, vyššia komisia, ja som im predložil, doložil register trestov. Ani nie je taká povinnosť, ale preto, aby som vylúčil pochybnosti, ja som to doložil,“ povedal starosta Beňadikoviec Šotik.

Súčasťou trestu je aj zákaz viesť všetky druhy motorových vozidiel, na ktoré je potrebné vodičské oprávnenie. A ten stále trvá. Pochybnosti o tom, či skutočne mohol kandidovať, vie rozptýliť až súd.  

„Ak bol jediný kandidát, tak potom môže politická strana, ktorá v týchto voľbách kandidovala alebo prípadne desať percent voličov príslušného volebného obvodu, podať žalobu na Najvyšší správny súd, ak sa domnievajú, že kandidát vo voľbách nemal kandidovať,“ vysvetlila riaditeľka Odboru volieb MV SR Eva Chmelová.

Celú reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.