Prečo sa množia útoky tínedžerov? Podľa psychologičiek je za tým rastúca frustrácia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prečo sa množia útoky tínedžerov? Podľa odborníkov je za takýmto agresívnym správaním väčšinou frustrácia. Môžu to byť následky pandemických opatrení, keď sa deti nemohli stretávať so svojimi rovesníkmi a stratili tak sociálny kontakt.

Tínedžer na Zámockej, mladík so sekerou na východe Slovenska a teraz najnovšie útok v Novákoch. Kde sa v mladistvých berie toľko zla?

Prečítajte si tiež:

„Agresivita je jedným z obranných mechanizmov človeka. Tých príčin môže byť niekoľko – neschopnosť riešiť veci, problém v rodine, frustrácia z mládežníckeho kolektívu a tá dlhodobá frustrácia môže vyústiť do takéhoto nezmyselného a veľmi agresívneho správania,“ vysvetľuje psychiatrička Danica Caisová.

Klinická psychologička a psychoterapeutka Zdenka Kubišová dodáva, že niekedy v sebe hromadíme napätie, ktoré sa premení na agresívny výbuch. „Moja skúsenosť je, že v rámci pandemických opatrení, keď bolo dištančné vzdelávanie a študenti boli dlhšie doma, vznikali fóbie, sú to prejavy úzkosti a strachu,“ hovorí Kubišová.

Na tínedžeroch si všímajte najmä zmeny správania. To sú prvé signály, ktoré môžu vyústiť do nešťastia.

Prečítajte si tiež:

​„Adolescent alebo dieťa v tomto veku je bežne nevrlé, alebo nechce komunikovať, alebo odpovedá jednoslovne, nechce spolupracovať, zdá sa, že je nahnevané,“ hovorí psychoterapeutka.

Podľa Caisovej väčšinou rodina takéto správanie tají, lebo sa hanbí. Hľadajú vinu v sebe alebo v genetike.

„Ani slušná výchova nie je zárukou, že sa takéto správanie nevyskytne, pretože práve zo slušnosti môžeme zadržiavať určité napätie,“ varuje Kubišová.

Klinická psychologička Andrea Takáčová ďalej dodáva, že keď študent ublíži druhému, väčšinou to nie je správanie, ktoré vzniklo zo dňa na deň. Frustrácia zvyčajne „kypí, až kým nevykypí“.

Psychologičky zatiaľ nemajú jasnú odpoveď, prečo došlo k útoku na škole v Novákoch.

„Ťažko je v tomto prípade hľadať vinníka, pretože vo veku 16 rokov by každý mal mať vybudované už určité ovládacie mechanizmy,“ hovorí Kubišová.

Útokom v Novákoch sa bude zaoberať aj školský výbor parlamentu. V spolupráci s ministerstvom školstva chcú poslanci hľadať riešenia, ako pristupovať k agresívnemu správaniu v školách a ako mu predchádzať.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti