Katolíci odmietajú homosexuálne vzťahy a je otázne, či sa to niekedy zmení. Iné cirkvi k nim pristupujú liberálnejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Katolícke učenie zaväzuje veriacich, aby všetkých ľudí prijímali s úctou a rešpektom. To isté učenie vychádza z tradície a hovorí, že homosexuálne skutky sú proti prirodzenému zákonu a nemožno ich v žiadnom prípade schvaľovať.

„Homosexuálne osoby sú vyzvané k tomu, aby žili v čistote, teda aby svoj vzťah neprežívali sexuálne, čo je pre tieto osoby náročné,“ vysvetľuje cirkevný analytik Imrich Gazda.

Prečítajte si tiež:

Starokatolícky kňaz a teológ Martin Kováč si však myslí, že je na čase zmeniť prístup. „Hlasy sa vo vnútri cirkvi ešte stále vyjadrujú nie veľmi úctivým spôsobom k ľuďom z LGBTI+ komunity a bolo by veľmi fér, keby sa tento postoj začal meniť. Žiaľ, toho svedkami nie sme,“ hovorí Kováč.

Zmenu v postoji cirkvi mohla priniesť zbytočná smrť Juraja a Matúša. Cirkev by však musela urobiť výrazné ústretové kroky v legislatíve.

Urobiť zmeny v kánonickom práve však nie je také jednoduché ako prijať novelu u nás v parlamente.

„Pápež František aj uvažoval nad tým, aby boli prijaté ústretové kroky o spolužití osôb v jednej domácnosti. Boli to však všetko jeho mediálne úvahy, mediálne vyjadrenia a mediálnymi vyjadreniami sa učenie cirkvi nemení,“ dodáva Gazda.

Kováč navyše dodáva, že duchovní, ktorí sú otvorenejší, bývajú často perzekvovaní, kritizovaní a predvolávaní „na koberček“.

Prečítajte si tiež:

Zmení tragédia na Zámockej postoj rímskokatolíckej cirkvi k ľuďom z LGBTI+ komunity? „Tu tá tragédia nezohráva žiadnu úlohu. Postoj katolíckej cirkvi je postoj úcty ku každému,“ konštatuje bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský.

Viac pokroková u nás je napríklad starokatolícka cirkev. Jej kňaz vysvetľuje, že LGBTI ľudia si svoju orientáciu nezvolili, ale je to bohom daná identita. Neprikazujú ani celibát.

„Žiť v samote, to nie je voľba, ktorú niekomu môžeme nanútiť, nie každý na to bol stvorený, preto im odporúčame, aby vstupovali do trvalých vzťahov,“ hovorí Kováč.

Aj v judaizme sa už objavujú prístupnejšie postoje. Niektorí rabíni sa otvorene hlásia k homosexualite. 

V reportáži sme sa pýtali ľudí v uliciach, čo si myslia o postoji cirkvi k sexuálnym menšinám. Pozrieť si ju môžete hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.