Robert Fico tvrdí, že prezidentka opäť zmarila referendum, podľa Smeru malo byť 29. októbra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Robert Fico kritizuje postup prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s referendom o skrátení volebného obdobia. Tvrdí, že prezidentka zmarila referendum tým, že sa obrátila na Ústavný súd.

„Ale nie aby zmarila celé referendum, lebo vedela, že otázka, ktorá sa týka zmeny Ústavy je v poriadku, ale preto, aby to odložila na termín, ktorý nebude nikomu vyhovovať. Takže pani prezidentka prišla s úžasným termínom 21.január,“ povedal Fico s tým, že prezidentka mala podľa nich vyhlásiť referendum aspoň s jednou otázkou už 29.októbra, aby sa konalo počas spojených volieb.

Podľa Fica by to zabezpečilo dostatočnú účasť na referende. „29.októbra bolo všetko nachystané, mohlo byť referendum. To referendum mohlo byť úspešné,“ dodal šéf SMERu-SD. Strana sa obáva, že 21.januára príde pre zlé počasie málo ľudí a referendum tak nebude platné. 

Prečítajte si tiež:

Podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) je toto referendum kampaňou Roberta Fica, ktorý si chce zabezpečiť beztrestnosť po voľbách. „Na to, aby si Robert Fico zabezpečil svoju beztrestnosť a návrat k moci, zneužije čokoľvek, zneužije aj Ústavu a chce zaviesť takéto prvky destabilizácie,“ povedal Heger.

Obáva sa, že referendom môže dôjsť k takému zásahu do Ústavy, že vyvolá nestabilitu počas volebného obdobia. Predseda vlády tvrdí, že kabinet potrebuje na presadenie programu štyri roky, na ktoré dostal mandát od občanov. Kratšie obdobie nepovažuje za dostatočné.

Prečítajte si tiež:

To, že sa referendum o skrátení volebného obdobia konať bude, oznámila hlava štátu vo štvrtok (3.11.). Termín určila na sobotu 21. januára 2023.

„Vyhlásenie referenda je vyjadrenie rešpektu k vôli občanov,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Referendum vyhlasuje na základe petície občanov, ako aj na základe rozhodnutia Ústavného súdu. 

Ľudia sa budú môcť v referende vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady. Má to zabezpečiť zmena Ústavy.

Prečítajte si tiež:

Referendum inicioval práve SMER-SD s ďalšími opozičnými stranami. Žiadali dve otázky, tú o bezodkladnej demisii vlády dala prezidentka posúdiť Ústavnému súdu, ktorý vyhlásil, že nie je v súlade s Ústavou. Otázka preto v referende nebude a referendum bude zahŕňať len jednu otázku. 

Prezidentka dodala, že občanov nebude k účasti na referende vyzývať, ani ich od nej odhovárať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.